Bir Sağlık Sistemi Olarak Tai Chi Chuan

0
375

Tai chi chuan, kökleri 5.000 yıl öncesine dayanan bir sağlık sistemidir. Günümüzde yalnızca Çin’de yirmi milyon insan tarafından uygulanmaktadır. Pek çok üniversitenin kulüplerinde ya da eğitim programlarında yer alan tai chi chuan üzerine yapılan araştırmalar, bu uygulamanın solunum yolları, dolaşım sistemi, kemik ve eklem rahatsızlıkları gibi pek çok rahatsızlığın tedavisinde son derece etkili olduğunu ortaya koymaktadır. Aerobik egzersizlerinin aksine, insanın fiziksel kapasitesini zorlamayan bu uygulama, günümüzde bazı üniversite kliniklerinde kalp ve astım hastaları gibi bazı hastaların tedavisinde başarıyla kullanılmaktadır.

Tai chi chuan, özel bir inanç sistemine uymanızı, belli bir şekilde beslenmenizi istemez. Bu nedenle herkes için uygun bir öğretidir. Özel giysilere ya da malzemelere ihtiyaç duyulmadığından formu öğrendikten sonra uygulamalarınızı sürdürmek için para harcamanıza gerek yoktur. Pek çok egzersiz, insanın yaşı ilerledikçe daha zor uygulanır hale gelmektedir, oysa tai chi chuan, fiziksel güç ya da dayanıklılık gerektirmediği için çok ileri yaşlarda dahi kolayca uygulanabilir; hatta tai chi chuan uygulaması yıllar geçtikçe daha da etkili bir hale gelmeye başlamaktadır. Sağladığı fiziksel, zihinsel ve ruhsal yararlardan faydalanmak için günde sadece 30-40 dakika çalışılması yeterlidir. Tai chi chuan diğer uygulamalarda olduğu gibi etkilerinden yararlanabilmek için uzun zaman ayırmak gereken bir çalışma değildir. Bunların yanısıra, tai chi chuan uygulamak, insanın sürekli olarak yaptığı bu uğraştan zevk almasını sağlar. Bu nedenle de sıkıcı bir uygulama değildir.

Tai chi chuan, temel Taocu sanatlardan bir tanesidir. Bu özelliği sayesinde herhangi bir ruhsal ya da zihinsel çalışmanın bütünleyicisi olarak kullanılabilir. Her ne kadar Taocu felsefeden doğmuş olsa da uygulanması için belli bir inanç sistemine bağlanmanızı gerektirmediği için her tür zihinsel ya da ruhsal uğraşa ve ilgi alanına kolayca uyarlanabilir. Taocu çalışmaların içindeyse, yer ve gök enerjilerini insanın bedeninde bir araya getirip, içsel simya çalışmaları için sağlam bir temel hazırlamaktadır. Bu temel sayesinde fiziksel dünya ve bedenimiz ile kurduğumuz güçlü ve sağlıklı bağlar, ruhsal çalışmalarımızda dengeli bir şekilde ilerlememize yardımcı olmaktadır. Kimi öğretide, ruhsal çalışmalar için bu dünya ve fiziksel bedenimiz göz ardı edilmektedir. Bu da ruhsal çalışmalarımız sırasında dengesizliklere neden olmaktadır. Ancak Taocu öğreti, ruhsal olarak ilerlemek için bu dünyanın ve fiziksel bedenimizin son derece önemli olduğunun bilincindedir. Fiziksel dünya ve bedenimiz, temeldir ve bu temel ne kadar sağlam olursa üzerine o derece sağlam duvarlar inşa edebiliriz. Tai chi chuan bize, uyguladığımız öğreti ne olursa olsun, son derece sağlam bir temel kurmamız için yardımcı olmaktadır.

KaynakCem Şen, 'T'ai Chi Chuan Enerjinin Dansı'
Yogi
Sağlık Zenginliktir. Huzur Mutluluktur. Yoga Size Yolu Gösterir.

Bu yazılar da ilginizi çekebilir


YORUM YAP

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz