Sindirim Bozukluğuna, Cilt Sorunlarına Doğal Çözüm: Ananas

0
371

Hiç şüphesiz, ananas tropik meyvelerin kralıdır. Günümüzde ananas gezegenin en kuzey bölgelerinde yaşayanların bile ulaşabileceği bir meyve haline gelmiştir. Ananas, çok miktarda vitamin ve mineral içerir ki işte bu yüzden ananasa talep, özellikle kış aylarında, yoğundur. Ananasın anavatanı Brezilya’dır. Bugün ananas artık Amerika’dan Çin’e dünyanın her yerindeki seralarda üretilmektedir. Ananas meyvesi en çok 5 kiloya kadar büyüyebilir. Meyvenin posasının %85’i su olup ayrıca B1, B2, B12, C, PP, karoten, demir, çinko, potasyum, kalsiyum, magnezyum, iyot, manganez, glikoz ve organik asitler gibi çok sayıda vitamin ve element içerir.

Yukarıdakilere ek olarak ananas, protein hazmına yardımcı, bir enzimler bileşimi olan bromelan içerir. Bromelan, bu lezzetli meyvenin tedavi edici özelliklerinin büyük bir kısmını oluşturur. Bu enzimin en önemli özelliği, tümörleri ufaltması, böylelikle, kanserin gelişmesini engellemekte ve önlemektedir. En son the Indian Institute of Toxicology Research‘teki araştırmacılar, bromelan’ın anti-kanser, anti-enflamatuar ve anti-yayılmacı özelliklerinin üzerinde çalıştılar. Düzenli olarak ananas tüketiminin cilt kanseri riskini %65 oranında düşürebileceğini ortaya koydular. Araştırmanın bulguları the Cancer Letter adlı derginin Mart 2009 sayısında yayınlanmıştır.

Ananasın sağlığa faydaları arasında daha pek çok olumlu etkileri yer alır. Bu doğal reçete, astım, sinüzit, rinit, grip ve çeşitli boğaz hastalıkları semptomlarına karşı mücadelede bize büyük oranda yardımcı olabilir. Günde bir bardak ananas suyu içmek, şişliği, ağrıyı azaltmaya ve tansiyonu düşürmeye yardımcı olduğundan artrit hastaları için çok etkili bir çözüm olabilir. Ananas ürünleri, sindirim sisteminde sorun yaşayan herkese tavsiye edilir. Sindirim sisteminin genel işlevini iyileştirmeye, toksin atma ve kolon temizliği sürecinin başlamasına, mide bulantısının ve midedeki başka rahatsızlıkların azalmasına yardımcı olabilir. Alternative Medicine Review adlı derginin 2008 sayısında yayınlanan bir çalışmaya göre, bromelan pankreas enzimleri eksikliği ile bağlantılı sindirim bozuklukları semptomlarını giderebilen önemli bir enzimdir.

Ayrıca, bromelan vücudumuzdaki protein hazmını da hızlandırabilir ve daha hızlı kilo verdirebilir. Meyvenin mükemmel denebilecek anti-enflamatuar özellikleri bulunuyor. Doğrudan yaranın veya iltihabın üzerine konan bir parça ananas çok daha hızlı bir iyileşme sağlanmasına yardımcı olabilir. Ananasta bulunan bol miktardaki C vitamini ve antioksidanlar, bağışıklık sistemimizi destekleyebilir, periodontal hastalık ve gingivit (dişeti iltihabı) riskini azaltabilir. Son olarak, cilt kalitemizi iyileştirmesi ve akne tedavisine yardımcı olması açısından oldukça etkili bir bileşen olduğundan ananas özleri ve türevleri, modern kozmetik endüstrisinde geniş çapta kullanılıyor. Günlük beslenmenize ananas suyunu veya taze ananas dilimlerini ekleyin, sağlığınızın büyük oranda iyileştiğini ve vücudunuzun iyileşme yeteneğinin arttığını göreceksiniz.

KaynakÖzgün
Avatar
Dünyanın değişimini engelleyen tek kişi sensin. Kendini değiştir, o zaman dünyanın da gözlerinin önünde değiştiğini göreceksin!

Bu yazılar da ilginizi çekebilir


YORUM YAP

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz