Ceviz Meme Kanserini Önlüyor

0
530

Cevizin sağlığa faydaları, gerçekten sayılamayacak kadar çok. En başta ceviz, beyni çalıştırdığından Alzheimer hastalığı gibi ciddi sağlık sorunlarını ve hafıza kaybını önlediğinden beyin sağlığına en iyi gelen besin olarak biliniyor. Cevizin diğer olumlu etkileri ve faydaları, kardiyovasküler sistemimizin çalışmasını kuvvetlendirecek ve çok yaygın kalp sağlığı sorunlarını önleyecek özelliklerinden kaynaklanıyor. Ceviz, cilt sağlığımıza iyi gelen E vitaminince de  zengindir. Son olarak ceviz ve diğer kabuklu yemişler, vücut dokularımızın çalışmasına ve uzun ömürlü olmasına temel olan doğal antioksidanlar ve Omega-3 yağ asitlerince de zengin doğal besinlerdir.

Bahsedilen şifalı özelliklerine ek olarak, son zamanlarda yapılan bir araştırmayla düzenli ceviz tüketiminin meme kanserini önlemede bir rol oynadığı tespit edildi. Marshall Üniversitesi’nce yürütülen bu çalışmanın bulgularına göre, günde 3-4 ceviz yiyen kadınların meme kanserine yakalanma riski çok daha az gerçekleşti. Çoğu kişide böylesi bir ceviz diyetinin uygulanmasının meme kanseri riskini iki kat azaltabileceği bulundu. Beslenme ve Kanser adlı bilimsel bir dergide basılan bu çalışmanın özetinde, Marshall’s Joan C. Edwards Tıp Fakültesi’nde görevli Profesör Doktor Elaine Hardman, cevizin bu özelliklerinin, birlikteyken etkili olan ve kanserli hücre büyümesini engelleyen yüksek oranda fitosterol, Omega-3 yağ asidi ve antioksidan içermesine bağlanabileceğini söylüyor.

Deneyler sırasında bilim insanları, genetik olarak kansere oldukça çabuk yakalanan bir grup farenin diyetine ceviz yağı ekledi. Aynı genetik yapıya sahip diğer kontrol grubuna ise her zamanki diyetleri verildi. Ceviz yağı kullanmak, ilk grupta kanserli hücre gelişimini yavaşlattı, hatta önemli ölçüde azalttı. Ceviz özütünün meme kanseri oluşumundan sorumlu genlerin fonksiyonunda değişiklik yaptığı da dikkatleri çekti. Bu fonksiyon, hem farelerde hem de insanlarda tamamen aynı; bu yüzden kanser önleyici özelliğinin insanlar için de geçerli olduğu düşünülüyor.

Dr. Elaine Hardman tarafından yönetilen araştırma grubu, ceviz yağının etkilerini tümörlerin gelişimini yavaşlatmasından dolayı Omega-3 yağ asitlerince zengin diğer besinlerin etkisi ile de karşılaştırdı. Bilhassa, kanola yağı ve mısır yağı test edildi; fakat bu yağlar ceviz yağı kadar büyük bir tesir göstermedi.

Bu nedenle, tüm kadınlara meme kanserini önlemeye yardımcı mucize besin kaynağı ceviz tüketmeleri tavsiye ediliyor. Fakat, cevizin sağlığa faydalarından tam anlamıyla yararlanmak adına bu besinin oldukça kalorili olduğunu da unutmamak gerekiyor. Dr. Elaine Hardman’ın tavsiyelerine göre, bu doğal şifanın günlük dozu 50 gramı geçmemeli.

KaynakÖzgün
Avatar
Dünyanın değişimini engelleyen tek kişi sensin. Kendini değiştir, o zaman dünyanın da gözlerinin önünde değiştiğini göreceksin!

Bu yazılar da ilginizi çekebilir


YORUM YAP

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz