Uzun Ömrün Sırrı

0
451

Kim daha uzun yaşamak istemez ki? 100 yaşımızı görmek istiyorsak acaba ne yapmamız gerekir? Evet, doğru, sağlıklı beslenme ve egzersiz, anahtar sözcükler. Çoğumuz, bu gerçeği biliriz, ama pek çoğumuz da ömrümüzü uzatmak ve ileride sağlığımıza kavuşmak için harcayacağımız paradan tasarruf etmek için hemen şimdi harekete geçmek, bu sağlıklı alışkanlıkları hemen şimdi kazanmak gerektiğinin farkında değilizdir.

Kanadalı meşhur Kardiyolog Dr. Clyde Yancy’e göre, hepimizin 90, hatta 100 yaşını görme şansı yaklaşık yüzde 90; elbette ki Dr. Yancy’nin ortaya koyduğu şu 7 basit kuralı takip edersek:

1. Daima sağlıklı beslenin: Bu belki de en önemli kural, çünkü genel sağlığımızı iyileştirmek için yapabileceğimiz daha etkili başka bir şey yok. Maalesef, dünyada sağlıklı beslenme kurallarını ve önerilerini takip eden çok fazla insan yok.

2. Egzersiz yapın ve aktif olun. Bu ise bir diğer önemli tavsiye. Bilim insanlarının yaptıkları araştırmalara göre, hareketsiz yaşam tarzımız ömrümüzü dört-beş yıl kısaltmakta ve ayrıca felç veya kalp hastalığı gibi sağlık sorunları yaşama riskini de oldukça arttırmaktadır.

3. Aşırı kilolu olmaktan kaçının. Kuzey Amerika’da her on kişiden altısının aşırı kilolu olduğu tahmin ediliyor. Dr. Yancy’nin bulgularına göre, fazla kilolar ciddi kalp sorunları yaşama riskini bir tarafa bırakın, ömrümüzü dört-beş yıla kadar kısaltıyor.

4. Sigara içmeyi bırakın. Sigara içmek ve ayrıca pasif içici olmak, kalp hastalıkları riskinin artmasıyla ve çok daha kısa bir ömür ile ilişkilendirilmekte.

5. Tansiyonunuzu kontrol altına alın. Tansiyonunuzla ilgili olası sorunların farkında olmanız çok önemli, çünkü tansiyonun yükselmesi gibi durumlar kalp hastalıklarının başta gelen nedenleri arasındadır. Sorunun farkında olarak ve durumu normalleştirerek, kişi kalp krizi riskini yüzde 25 ve felç riskini ise yüzde 40 azaltabilir.

6. Kolesterolünüzü kontrol altına alın. Önemli sayıda insanın kanındaki kolesterol düzeyi yüksektir; bu ise kardiyovasküler hastalıklar yaşama riskinin yükseldiğinin bir işaretidir. Neyse ki günümüzde kolesterol seviyesini düşürmenin ve daha uzun bir ömür ihtimalimizi arttırmanın oldukça etkili doğal yolları bulunuyor.

7. Diyabeti önlemek için elinizden geleni yapın. Bu hastalık, ciddi bir uyarı işareti olarak görülür. Diyabeti olanlar, damar tıkanıklığı, koroner kalp hastalığı gibi ciddi sorunları yaşamaya çok daha yatkındırlar.

KaynakÖzgün
Yogi
Sağlık Zenginliktir. Huzur Mutluluktur. Yoga Size Yolu Gösterir.

Bu yazılar da ilginizi çekebilir


YORUM YAP

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz