Vejetaryen Beslenme Çocuklar İçin Sağlıklı Mı?

0
1048

Bazı çocuklar çok küçük yaşta vejetaryen damak zevkine sahiplerdir. Et yemeklerinden hoşlanmayan vejetaryen çocuklar için yemek hazırlarken çok çeşitli besin maddesi kullanmanız özellikle zorunludur. Bu yolla çocukların sağlıklı büyümeleri için almaları gereken besini verebilirsiniz. Yine de bazı noktalara dikkat etmek gerekir.

Baklagillerin yanı sıra aynı öğünde tahıl, yemiş veya tohumlar yenildiğinde, gerekli proteini almış olur. Sanıldığı kadar zor bir şey değildir bunu hazırlamak: pilav üstü fasulye, bir dilim ekmek üstünde barbunya fasulyesi, felafel sandviçi, fasulye ile tortilla veya taco çocukların gerek duyduğu proteinlerle doludur.

Büyüme çağındaki çocuklar besin değeri yüksek gıdalarla beslenmelidir ve yetişkinlerden daha fazla yağ yemelidir. Yağı çok sağlıklı yiyeceklerle alabilirler: fındık veya fıstık ezmesi, avokado, peynir, yoğurt veya yemişler. Çocukların büyük çoğunluğu zaten bu yiyecekleri çok sever, bu yüzden çocuğunuzu çoktan iflas etmiş, fazla besin değeri olmayan pastalar, kekler, çikolata ve kızartılmış hazır yiyeceklere mahkum etmeniz gerekmez.

Çocukların iyi bir kahvaltı ile güne başlaması gerekir. Şeker katkılı kahvaltı yiyeceklerinden uzak durun. Kepekli ekmek ve ev yapımı taze yiyeceklerle güne başlama alışkanlığını çocuk yaşta verirseniz, tüm yaşamları boyu iyi beslenmenin önemini anlamış olurlar.

KaynakEn Lezzetli Vejetaryen Yemekleri
Avatar
Midelerimizi hayvan mezarlığı yapmayalım!

Bu yazılar da ilginizi çekebilir


YORUM YAP

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz