Vitaminler ve Mineraller

0
224

Yiyecekleri birleştirerek protein dengesini yerinde tutan vejetaryenler bile bazı temel besinleri eksik alabilirler. Bunların içinde en önemlisi demir, çinko, kalsiyum ve B12 vitaminidir.

Süt ürünleri ile yumurtayı düzenli olarak yiyorsanız, protein, kalsiyum, demir, vitamin ve minerallerin çoğunu alıyorsunuz demektir. Ancak veganların bu konuya daha dikkat etmeleri gerekir.

Meyve ve sebze alırken tazeliği çok önemlidir. Dondurulmuş yiyecekler besin değerlerini korur, ama gerçekten taze değilse tadından hissedilecektir.

Kötü besleniyorsanız vitamin ve mineral takviyesi yapmanız bir işe yaramaz. Vitamin ve mineraller, ancak vücutta onları tutacak besin kaynağı varsa değerlendirilebilirler.

Çok geniş yelpazeden seçilmiş yiyecekleri her gün dengeli bir biçimde yediğinizde yeterli vitamin ve mineralleri alırsınız.

Akdeniz usulü mercimek salatası, çok faydalı ve lezzetli bir biçimde farklı türleri birleştirir.

Sebze, makarna ve kuru fasulye ile yapılmış makarnalı sebze çorbası, vitamin ve mineral açısından zengindir.

Deniz yosunlarından bazıları çok lezzetli ve besleyici oldukları için yenebilirler. Harika protein sağladıkları gibi, vitamin (B12) ve mineral yönünden (kalsiyum, sodyum, potasyum, demir ve iyot) çok zengindir. Japon suşi yemeklerinde kullanılan nori yosunu, aynı zamanda salata ve yemeklerde de kullanılabilir. Wakame türü deniz yosunu yeşil sebze gibi pişirilir. Kombu ise çorba ve sebze sularına şekerli tat verir. Günümüzde bu türleri kurutulmuş olarak bulabilirsiniz.

KaynakEn Lezzetli Vejetaryen Yemekleri
Avatar
Dünyanın değişimini engelleyen tek kişi sensin. Kendini değiştir, o zaman dünyanın da gözlerinin önünde değiştiğini göreceksin!

Bu yazılar da ilginizi çekebilir


YORUM YAP

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz