Yaşam Kapılarını Aç

0
439

Hissetmeye hazırım. Bilmeye hazırım. Sevmeye hazırım. Risk almaya hazırım. İnançlarımın katı duvarlarının ötesine geçmeye hazırım. Evimin tek odasında değil, tüm odalarında yaşamaya hazırım. Misafir odamı kendim yaşamak üzere açmaya, koltukların üzerindeki örtüleri kaldırmaya hazırım. Çünkü ben evin en iyi odasında oturmaya layığım. Misafirlerim için kullandığım porselen tabakları, kristal bardakları kendim için kullanmaya hazırım. En iyi giysilerimi hiç nedensiz giymeye hazırım. Kendimi sevmeye hazırım. Hayır demek istediğimde hayır demeye hazırım. Evet demek istediğimde evet demeye hazırım. Başkalarının benden beklentilerini karşılamaya gösterdiğim özeni, kendi umutlarımı ve beklentilerimi kendim karşılamak için göstermeye hazırım… diye şarkı söyleyebilmektir yaşam sevinci.

Sıradan insan mutlu olmak için bir nedene ihtiyaç duyar.

Yaşamsever insan ise mutludur hiç nedensiz.

Çünkü sıradan insan mutluluğun koşullara bağlı olduğuna, yani dış kaynaklı olduğuna inanır. Bu nedenle de koşullar istediği gibi olana dek kendisini mutsuzluğa mahkum eder. “Bir gün ben de mutlu olacağım” hayalleriyle avunur. Yaşamsever insan ise mutluluğun içten gelen bir haz olduğunu bilir.

Sana şunu sorayım: İçinden geldiği gibi davrandığın anlarda kendini nasıl hissedersin? İçinden gelerek bir şey yaptığın anda enerjin nasıldır? İçten bir konuşma yaptığında insanlar üzerinde nasıl bir etki bırakırsın? Sana içten davranan insanlara karşı nasıl duygular beslersin? İçten, içimizden gelen her şey büyülüdür. İçsel kaynaklı düşünce, söz ve davranışlarında doğallık vardır, enerji vardır, rahatlık vardır, yaratıcılık vardır. Ve bu doğallık bulaşıcıdır. Etrafındaki insanlar da senin yanında kendilerini rahat, enerjik ve doğal hisseder.

Kısaca, yaşam sevinci kendisi olabilen insana yaşamın bir armağanıdır. Maskelerin, yargıların, bencilliğin, kıskançlığın, suçlamanın, kendini başkalarından aşağı ya da üstün görmenin olduğu ortamlara yaşam sevinci uğrayamaz. Çünkü bu ortamlar yaşam sevincinin doğasına aykırıdır. Yaşamın doğasına aykırıdır. Sen, bencil, kıskanç, suçlayıcı, kibirli ya da ezik insanlarla birlikte olmak ister miydin? Hatta kendin öyle biri olsan bile, yine de ister miydin?

Yaşam sevinci yaşamdan heyecan duymaktır.Kendime her türlü duyguyu hissetmeye izin veriyorum. Bilmeye, sevmeye, yaşamımı genişletmeye izin veriyorum. Katı inançlarımı sorgulamaya, yeni farkındalıklar yaşamaya açığım” diyebilmektir.

Canlı cansız tüm yaşamın bir parçası olduğunu derinden hissedebilmenin hazzıdır yaşam sevinci. Bazen kendini yalnız hissetsen bile yaşam ağının bir parçası, bütünün önemli ve özgün bir parçası olduğunu bilmek, bunu hatırlamak çok önemli. Yaşam kendisini özgün bir şekilde ifade etsin diye buradasın. Önemlisin. Değerlisin.

KaynakNil Gün, 'Mutluluk Kitabı'
Avatar
Bilgeliği aramak bilgeliktir.

Bu yazılar da ilginizi çekebilir


YORUM YAP

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz