Çağımızın Hastalığı Stres

0
1277

Stres, çağımızın en büyük problemi ve belki de çoğu hastalığın zeminini hazırlayan önemli ve üzerinde durulması gereken bir konudur. Stres daha çok, yapılacak işlerin çoğalması, kendimize ve dinlenmeye ayırdığımız zamanın azalması, maddi değerlere daha çok yönelme ve manevi değerlerimizi ihmal etme gibi durumlardan kaynaklanan özel bir haldir. Uzun süren stres, tıpkı bir tırtılın yaprağı kemirmesi gibi vücudu gittikçe çökertir ve sonucunda birçok hastalık ortaya çıkabilir. Klinik tecrübelerime göre kanser, kalp hastalıkları, bağışıklık sistemi hastalıkları, hatta düşmek bilmeyen inatçı kolesterol dahi kronikleşmiş stresin sonucu olabilir.

Stresle başa çıkmak için çok çeşitli yöntemler bulunmaktadır. Ancak belki de en önemlisi yaşadığımız dünyadaki her olayın, biz o an anlam veremesek de, kişisel gelişimimiz için anlamlı bir nedeni olduğunu ve dolayısıyla acı veya stres dolu olarak adlandırdığımız bazı negatif enerji şoklamalarının da ruhsal gelişimimizin bir parçası olduğunu kabul etmektir. Strese karşı en uygun ve rahatlatıcı adım, bulunduğumuz durumu kabullenmekten geçer. Mevcut durumu sakinlikle ve olgunlukla kabullenmeyi başardığınız zaman sürtüşmeler de büyük ölçüde azalır, böylece istenmeyen mevcut durum çok daha kolay aşılmış olur.

Stresin artmasına yol açan önemli etkenlerden biri de hayatta aşırı isteklerde bulunarak ve sürekli onların peşinden koşmaya çalışarak kendimizi gereğinden fazla yıpratmaktır. En doğrusu kaldırma kapasitemizi bilmek ve ona uygun bir yaşam tarzı seçmektir. Ara sıra da olsa kendi içimize ve özümüze dönmek stresin büyük ölçüde azalmasına yardımcı olur.

KaynakDr. Ender Saraç, 'Doğanın Şifalı Eli'
Yogi
Sağlık Zenginliktir. Huzur Mutluluktur. Yoga Size Yolu Gösterir.

Bu yazılar da ilginizi çekebilir


YORUM YAP

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz