Cinsellik ve Kendinin Farkında Olma

0
788

Cinsellikte, eylemin kendisinden ve eşle girdiğimiz duygusal-fiziksel etkileşimden kaynaklanan, özel ve yoğun bir farkındalık yaşarız. Farkındalığın doğası, etkileşimin doğasına, tasarladığımız görünürlüğün derece ve türüne bağlıdır. Eşimizle aramızda yoğun bir duygusal ve ruhsal yakınlık hissettiğimiz ve birbiriyle uyumlu cinsel kişiliklere sahip olduğumuz sürece sonuç, benliğimizi en yoğun şekilde ortaya koyma, fiziksel olduğu kadar ruhsal açıdan da çıplak olma ve bu durumdan mutluluk duyma olacaktır.

Tam tersine, duygusal ve ruhsal anlamda kendimizi yabancılaşmış, eşimizden uzaklaşmış hissettiğimizde, sonuç da en iyisinden yabancılaşmış, en kötüsünden bütünüyle anlamsızlaşmış bir cinsel deneyim olacaktır.

Bu demek değildir ki, herkes romantik aşkı arar ve daha azıyla yetinmez. Ama kendimizden, cinselliğimizden ve eşimizden uzaklaştığımız sürece, en mutluluk verici cinsel birliktelik olasılıklarını da geri tepiyoruz demektir.

Cinsellik, bize kendinin farkında olmanın en yoğun ve en haz verici biçimini sunar. Romantik aşkta bir adamla bir kadın birbirlerinin kişiliği aracılığıyla bu deneyimi yaşamak istiyorlarsa bu, verebilecekleri ya da alabilecekleri en özel hediye, kendilerine ve karşısındakilere değer vermelerinin en son şeklidir.

Bu deneyimdeki temel etmen, sevdiğimiz insan için bir haz kaynağı olabilme yeteneğimizi görebilmemizdir. Eşimiz tarafından alınan zevkin kaynağının, sadece bedenimiz değil, aynı zamanda kişiliğimiz olduğunu fark ederiz. (İyi bir cinsel oyuncu olmanın ötesinde bir şey olmayı dileriz.) Kendimize “Böyle olduğum için, ona şu anda hissettiklerini hissettirebiliyorum” deriz ve bu şekilde ruhumuzun ve onun değerinin yansımasını eşimizin duygularında buluruz.

Cinsellik, kendini övmek, kendini özgür hissedebilmek, duygusal açıdan kısıtlanmamış olmak, haz duyma hakkımızı isteyebilmek ise; en çok arzuladığımız insan, yanında en rahat olduğumuz, bilinçli ya da bilinçsiz, bizim psikolojik bir yansımamız olduğunu düşündüğümüz, kendimizle ve hayatla ilgili görüşlerimizi en iyi yansıttığını düşündüğümüz kişidir. O, cinsellikte yaşamak istediğimiz şeyleri bize en iyi şekilde yaşatan kişidir.

KaynakNathaniel Branden, 'Aşkın Psikolojisi'
Avatar
Bilgeliği aramak bilgeliktir.

Bu yazılar da ilginizi çekebilir


YORUM YAP

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz