Etiket: İstek

Sufi’lerin Tasavvuf Tarifleri

Sufiler, onlarca kendi dilekleriyle yokluğu varlığa değişenler; halktan ayrılmayı, yalnızlığı seçenler; açlığını tokluktan, azı çoktan üstün görüp yüceliği ve yücelik hevesini bırakanlar; mevkiden vazgeçenler...

Düşüncenin Gücü

İnsan zihni, akıllıca işlenebilen ya da yabani otların insafına terk edilen bir bahçeye benzetilebilir, ister işlensin, ister ihmal edilsin, bu bahçenin bir mahsulü olacaktır.

Ölüm Yoktur

Her şey tükenmeye zorunludur. Şeyler bedenlerdir, niteliklerdir, dirençtir, engellerdir. Bunların hepsi tükenecektir, tükenmeye zorunludur, ancak düşüncede ve duygularda bu dirençten, bu engelden özgür olan kişi ölümsüzlüğü bilecektir.

Yaşam Irmağı

Yaşam ırmağına, yaşam seline gelince hiç durmadan akar, öylesine hızlı akar, öylesine derinlikleri, öylesine olağanüstü bir canlılığı ve güzelliği vardır ki anlatmaya söz yetmez.

Hayatın Yükü Altında Ezilen Kişi

Her gerçekleşen istek yerini başka bir isteğe bırakır; gerçekleşmeyen isteklerse eksiklik ve acı duygusu olarak kudurur ya da gerçekleşmeyen çok şiddetli bir istek kişiye sürekli olarak acısını yaşatır.

Nirvana Nedir?

Nirvana, ölümden sonra değil, burada ve şu anda gerçekleştirilebilecek bir ruhsal aşamadır. İstek ve arzuların bitmesi, ıstırabın artık olmadığı bir iç dinginliğine, aşkın bir sevince ulaşmaktır.
10,861BeğenenlerBeğen
462TakipçilerTakip Et

En çok okunan yazılar