Etiket: öz

Özle Dolu Boşluk

Varlık, yokluğun kendisini var sanmasından başka bir şey değil.

Kısıtlanan Özgürlüğün Bedeli: Öfke ve Nefret

Kişinin ısrarla yüzleşmekten kaçındığı nefret ve öfkenin en ciddi zararlarından birisi de bireyin kendine acımasına zemin hazırlamasıdır.

Umut: Yaşamın Göz Kırpışı

Umut dediğin şey, içindeki potansiyelin sana göz kırpışıdır. Umut denilen hazine, daima içinde ama bazen özünle bağlantıyı koparırsın ve umudun sesini işitemezsin.

Yaşamın Doğası Mutluluktur

Mutlu olma potansiyeli insanın doğasında mevcuttur. Ancak bizler yanlış seçimlerimiz ve bilgi eksikliğinden dolayı bütünün bir parçası olduğumuzu unutuyor ve doğa yasalarıyla uyum içinde yaşamaktan uzaklaşıyoruz.

Bilimsel ve Sanatsal Yaratış

Bilim adamı da sanatçı da dünyayı değiştirmeye uğraşır. Bilim adamı, insanın doğayla olan nesnel ilişkilerinin dış dünyasını değiştirmeyi amaçlar. Sanatçı ise, insanın öteki insanlarla olan öznel ilişkilerinin iç dünyasını değiştirmeye çalışır.

Sanat İlkel Tapınma Törenlerinden Doğar

Sanatçı, geleneksel yapıya yeni bir katkıda bulunarak onu değiştirir, geliştirir. Böylece özle biçim arasında yeni bir birlik yaratır. Sanatsal gelişmenin diyalektiğidir bu.

Özgürlük: İnsan Olmanın Özü

İnsanlık tarihi boyunca özgürlüğün, uğrunda yüzbinlerin seve seve ölecekleri kertede mutlak bir değer olarak algılanmış olması dehşet verici bir gerçekliktir.

Mizah ve Gülmek Üzerine

Gülebildiğimiz müddetçe endişe ve korkunun egemenliğinden kurtuluruz; nitekim halk arasında tehlike anında bile gülebilenlerin gerçekten cesur olduğu inancı yaygındır.
10,861BeğenenlerBeğen
462TakipçilerTakip Et

En çok okunan yazılar