Hava Burçlarının Özellikleri: İkizler, Terazi, Kova

0
24413

Hava elementi nefesle veya yogilerin “prana” dedikleri şeyle ilişkilendirilen yaşam enerjisidir. Hava alemi fiziksel dünyanın perdesinin arkasındaki arketipsel tasavvurlar dünyasıdır; belirli düşünce biçimleri haline gelmiş kozmik enerjidir. Akıl kanalıyla işlev gören gücün geometrik çizgileriyle, yani oluşan bir şeylerin düzenini biçimlendiren enerjiyle bağlantılandırılır. Ateş burçları bir şeyin olmasını istemek, onu yapmaya hazır olmak ile ilgiliyken, hava burçları enerjilerini henüz gerçekleşmemiş belirli düşünceler üzerine odaklarlar – ve bu düşüncelere konsantre olarak – sonuçta gerçekleşmelerini sağlarlar. Dolayısıyla, her ne kadar hava burçları genellikle uygulamadan yoksun hayalciler olarak suçlanıyorlarsa da, en geniş toplumsal düzeyde yaratının gerçekleşmesinde bir rol oynarlar, çünkü onların düşünceleri neticede milyonlarca insanın hayatına dokunur.

Marc E. Jones hava burçlarının “deneyimin teorik bağlantıları ile ilgilendiklerini” söylemiştir. Hava burcu insanlarının yaşamlarındaki bu teori ve kavramlara eğilim en uygun ifadesini sanatta, sözde ve soyut düşüncelerde bulur. Hava burçları kendilerini günlük yaşamın anlık deneyimlerinden soyutlama yeteneğine sahiptirler, böylece yaptıkları her şeyde belirli bir perspektiften nesnel ve mantıklı olabilirler. Bu mesafe koyabilme kapasitesi nedeniyle, her türlü insanla verimli çalışabilirler, çünkü kendilerini diğer insanın endişeleri ve duygularıyla yoğun şekilde uğraşmak zorunda hissetmezler. Aslında hava burçları tüm burçlar arasında en sosyal olanıdırlar, çünkü diğer insanların düşüncelerini kendi öznel düşüncelerinden bağımsız, nesnel olarak değerlendirebilirler.

Eğer hava burçları soyut düşünceler ve kavramlarla aşırı uğraşırlarsa, doğal olarak, zihinsel anlamda dengeyi yitirip eksantrikliklere ve fanatizme kayabilirler. Genellikle yoğun duygulardan ve fiziksel bedenin kısıtlılığı duygusundan yoksundurlar. Entelektüel beceriyi aşırı önemserler ve fikirlere değer verilebilmesi için geçerli olduklarının sınanması gerektiği gerçeğiyle yüzleşmeyi reddederler. Hava burçlarının yaşamlarında düşünce o kadar egemen bir güçtür ki, görüşlerine önem verilmemesinden veya akıllarının niteliğinin küçümsenmesinden çok korkarlar. Ve kuşkusuz, su ve toprak burçları hava grubunun düşüncelerini önemseme ihtimali en düşük burçlardır, çünkü bu düşünceler su ve toprağın peşinde oldukları duygusal derinlik ve uygulanabilirlik sınavından geçemezler. Diğer yandan, hava burçları toprağın kısıtlarıyla hapsolmak veya suyun duyguları ve kuşkularıyla özgürlüğünü yitirmek istemezler. Oysa ateş burçları hava burçlarını daha fazla ifade özgürlüğüne doğru desteklerler ve hava burçlarına kolay kolay her yerde bulamayacakları güven ve cesaret duygusunu sunarlar. Hava burçları ateş burçlarını birçok açıdan takdir etmelerine rağmen, kendilerini taahhüt altına sokmadan önce düşüncelerini tekrar tekrar gözden geçirmek isterler ki bu da ateş burçlarını giderek daha fazla öfkelendiren bir alışkanlıktır.

KaynakStephen Arroyo, 'Astroloji, Psikoloji ve Dört Element'
Yogi
Sağlık Zenginliktir. Huzur Mutluluktur. Yoga Size Yolu Gösterir.

Bu yazılar da ilginizi çekebilir


YORUM YAP

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz