Havucun Sağlık Mucizesi

0
2517

Havuç, doğal vitamin ve besin maddeleri içinde bir altın madeni gibidir. Öteki çiğ sebze suları arasında havuç suyu, çeşitli tedavi edici etkileri, faydalı elementleri ve diğer sebze suları veya yiyeceklerle olan uyumu açısından tartışmasız bir liderdir.

Havuç suyunun besinsel ve tedavi edici değeri, ilk başlarda eski şifacılar tarafından keşfedildi. Eski Yunanlılar tarafından Milattan Önce 2.000 yılından bu yana kullanılan havuç, Akdeniz Bölgesi’nde doğmuştur. Eski Yunanlılar, mükemmel temizleyici etkilerinden dolayı havuç suyu içmeye bayılırlardı; ayrıca, kabızlık ve fiziksel yorgunluğa da iyi gelen bir çare olarak görülürdü.

Hepimizin bildiği gibi, hiçbir başka sebze havuç kadar çok beta-karoten içermez. Vücudumuzda beta-karoten, A vitaminine dönüştürülür ki bu da görüşümüzün iyileşmesine, bağışıklık sistemimizin işlev görmesine, kemiklerimizin ve dişlerimizin kuvvetlenmesine, tiroit bezinin fonksiyonlarındaki olası sorunların önlenmesine yardımcı olur. A vitamininin aynı zamanda saçlarımız, tırnaklarımız ve cildimiz üzerinde de pozitif etkileri vardır. Bunun yanında bu vitamin, güçlü temizleyici etkileri ile bilinir: karaciğerimizi yağdan ve diğer gereksiz maddelerden temizleyebilir. Ancak, karaciğer için en fazla sonucu almak için havuç suyunu düzenli olarak içmek gereklidir.

Havuçta bulunan faydalı mikro elementler ve besin maddeleri listesi gerçekten çok etkileyicidir. Bahsedilen beta-karoten maddesinin yanında havuç aynı zamanda B, C, D, E ve K vitaminleri, proteinler, potasyum, kalsiyum, fosfor, çinko, alüminyum, sodyum, manganez, demir, bakır ve başka birçok minerali daha içerir. Havuçta yağ ve lipidin özümsenmesi için gerekli olan nikotin asitten çok miktarlarda bulunur. Bu sebze, vücuttaki kötü kolesterol seviyesinin düşmesine, kasılmaların rahatlatmasına ve kan damarlarımızın kuvvetlenmesine yardımcı olan doğal magnezyumun en büyük kaynağıdır.

Havuç suyunun iltihaplanmayı, kanseri ve yaşlanmayı önleyici oldukça iyi özellikleri var. Karoten, hücrelerde dejeneratif (bozulma, çürüme) süreçleri önleyebilen iyi bilinen bir antioksidandır ve yaşlanmayı önleyici müthiş etkileri vardır. Havuç suyu içeren bileşimlerin aynı zamanda antiseptik ve anti-bakteriyel özellikleri de vardır. İşte bu yüzden yaraları ve böcek ısırmalarını biraz havuç suyu ile tedavi etmek çok etkili olabilir. Bu durumda havuç, ağrı için biraz hafif rahatlama sağlayacak ve şişmenin önlenmesine yardımcı olacaktır. Ayrıca çiğ havuç suyu içmek, stres belirtilerinin azalmasına ve sindirim sisteminizin işlevinin normale dönmesine katkıda bulunabilir.

Birçok uzman, havuç suyunu diğer meyve ve sebze suları ile karıştırarak içmenin bu doğal ilaçların tedavi edici etkilerini önemli ölçüde kuvvetlendirebileceğinin altını çizmektedir. Örneğin, bir bardak havuç suyuna biraz ıspanak suyu eklemek, zihninizin ferahlamasına, sakinleşmenize ve uykunuzun düzelmesine yardımcı olabilir. Ayrıca bu karışımın çok iyi temizleyici özellikleri de mevcuttur ve kabızlık belirtilerini de giderebilir. Havuç suyunu pancar kökü veya çeşitli dutsu meyvelerle karıştırmanız tavsiye ediliyor. Bu tip bir içecek müthiş bir tonik olup günlük ihtiyacınız olan C vitaminini de sağlar.

Havuç suyu içmek, hamile kadınlar ve küçük çocuklar için son derece faydalıdır. A ve E vitaminleri, anne karnındaki bebeğin normal gelişimi için çok önemlidir. Havuç suyunun yeterli oranda doğal şeker içermesinden dolayı çocukların çoğu içmesini sever. Sizin ufaklık için, havuç suyuna biraz portakal suyu veya biraz misket limonu suyu da ekleyebilirsiniz, bu şekilde çocuğunuz tüm faydalı mikro elementler ve besin maddelerinden sağlıklı bir doz alacağı gibi daha iştahlı olacak ve grip ya da nezleye yakalanma riski daha da azalacaktır. Günde iki bardak taze havuç suyunun sizin ve ailenizin tüm fertlerinin genel sağlığını önemli oranda iyileştireceğini her zaman aklınızda bulundurun.

KaynakÖzgün
Avatar
Şifa, Doğa'dan gelir.

Bu yazılar da ilginizi çekebilir


YORUM YAP

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz