Hünnap – Şifalı Bitkiler

0
1669

Latince ismi Ziziphus jujuba olup bahar aylarında hoş kokulu sarı renkli çiçekler açan dikenli bir ağaç türüdür. Gövdesinin kabuğu kahverengidir ve küçük çatlaklarla kaplıdır. Dalları dikenlidir. Yaprakları oval ve yivlidir. Sarımsı yeşil renkleri küçük kümeler halinde toplanır. İri bir zeytine benzeyen meyvesi tek çekirdekli bir tanedir. Başlarda yeşilken olgunlaştıkça kırmızıya ve siyah-mor renge döner. Bahçelerde yetiştirildiği gibi yabani ot olarak da bulunur.

Yetiştirilmesi

Don tehlikesi yaşamayan, sıcak iklimler idealdir. Bol güneş alan, su tutmayan, nemli ya da kuru toprakta yetiştirilir. Tohumdan ya da fidesi ekilerek yetiştirilebilir. Hünnabın meyvesi sonbaharda olgunlaşıp kahverengileşince toplanır. Tohumları da kullanılır.

Faydaları

Bakterilere, iltihaplara, ateşe ve şeker hastalığına iyi gelir. Bağışıklık sistemini güçlendirir. Sakinleştirici etkisi de vardır.

Nasıl Kullanılır?

Meyvesi taze olarak tüketilebilir. Çay olarak, bir litre suya 30-50 gram kurutulmuş meyve karıştırılır. 30 dakika kaynatılıp süzülür. Gerektiği zaman içilir.

KaynakBitki Rehberi
Avatar
"Doğal bir şekilde yaşayacaksın ve neye ihtiyaç duyarsan onu bulacaksın."

Bu yazılar da ilginizi çekebilir


YORUM YAP

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz