Huzurlu Olmak Nedir?

0
4793

Kanıtlayacak bir şeyimiz olmadığını hissettiğimizde kendi içimizde huzurluyuzdur. En derindeki doğamızda ne iyi, ne de kötü olmadığımızı, başkalarından farklı olmadığımızı kabul ettiğimizde, benzersiz bireyler olarak sahip olduğumuz kimlikten kurtuluruz. Tersine çabalarsak, yaşamın geri kalanı ile birliğimizi kabul etmeksizin ne kadar eşsiz, ne kadar özel veya farklı olduğumuzu kanıtlamaya çabalarsak, her zaman savaşta oluruz.

Egonun oyunu, sevilmeye değer olduğunu kanıtlamaya çalışmaktır. Ancak sevgiyi gerçekten deneyimleyebileceğimiz tek yol, egonun tecridinin ve ayrımcılığının dışına çıkmaktır. Herkese sevgi vermiyorsak (gerçekten vermeyi kabul etmiyorsak), kendimiz için onay ve sevgi bekleyemeyiz. Bu sadece soyut bir ruhsal kavram veya incelik değil, mantıksal bir gerekliliktir.

Benim “sevilebilirliğim” fiziksel tutumuma, yani görüntüme veya gücüme bağlıysa, yaşlandıkça bunları kaybedebilirim. Sevilebilirliğim benim başarıma, ahlakıma, bilgime, çekiciliğime, mevkime, gücüme dayanıyorsa, bu da aynı ölçüde güvenilmezdir. Sonuç olarak, sevilebilirliğimin nihayetinde dayanabileceği tek nokta, varoluşumun kendisidir. Ancak “kendi” varlığımı, diğer şeylerin varlığından ayıramam. Bunu kavradığımızda, sevilmeye değer olduğumuzu kanıtlama mücadelesinden vazgeçebilir ve Whitman gibi “Olduğum gibi varım, bu da yeter” diyebiliriz. Artık kanıtlayacak bir şeyimiz olmadığında, sade bir şekilde kendimiz oluruz ve olduğumuz şeyi ifade ederiz. Böylece doğal gücümüz, yeteneklerimiz ve becerilerimiz, değerli olduğumuz çabalarıyla engellenmeden ışıldamaya başlar. Doğal yeteneklerimizi kabul eder ve geliştiririz.

Özetleyecek olursak, her şeyin birliğini kavrayarak Tao ile uyum içinde olduğumuzda huzurlu oluruz. Huzur, doğaya ve kendi insan doğanıza saygı göstermekle gelir. Huzur, sezginin sesine kulak vermekle gelir. Huzur, şükranlarımızı sunmakla, mutluluk ve kutsanmışlık ruhuyla gelir. Huzur, doğal güçlerimiz ve yeteneklerimizle gelir. Huzur, yaptığımız şeyi, bir şey elde etmenin veya çabalamanın aracı olarak kullanmadan yapmakla gelir.

KaynakLaurance G. Boldt, 'Bereketin Tao'su'
Avatar
Bilgeliği aramak bilgeliktir.

Bu yazılar da ilginizi çekebilir


YORUM YAP

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz