Hafif Depresyon Nasıl Atlatılır?

0
2855

Ciddi depresyonu, hele intihar düşüncesi olan psikolojik bozuklukları mutlaka psikiyatr kontrolünde tedavi etmek gerekir. Hafif ve ılımlı depresyonda doğal ve bitkisel maddeler, tek başlarına veya klasik tedaviye ek olarak çok ciddi yarar sağlar. Depresyonu sadece ilaçlarla baskılamak yerine, beraberinde yaşam tarzımızı dengelemek ve pozitif enerji veren teknikleri uygulamak daha uygun olur.

Hayatın sadece maddi bir dünyadan ibaret olmadığının ve manevi yönümüze de yatırım yapmanın önemli olduğunun bilincinde olmak, spor, egzersiz, yoga gibi rahatlatıcı bedensel faaliyetleri günlük hayatımıza katmak, depresyon olarak adlandırdığımız sert ruhsal ve bedensel deneyimleri neden yaşadığımızı irdelemek, gerekirse bilge kişilerden veya ruhsal bilgilerden destek almak, yaşamamız gereken yüzleşmeleri yaşayarak ve öğrenerek gereken dersleri çıkarmak çok önemlidir.

Unutmamalıyız ki, sorunlardan kaçarak değil, onlarla yüzleşerek, bu deneyimin altında yatan nedenleri irdeleyerek ve öğrenerek kurtulabiliriz. Eğer öğrenmemiz gereken deneyimden, kendimizi çeşitli maddelerle uyuşturarak kaçarsak, öğrenmemiz gereken dersi öğrenene kadar geçen süre içinde de benzer olumsuz deneyimler yaşarız. Önemli olan, her fırtınadan sonra güneşin açacağını ve güzel günlerin de geleceğini unutmamak ve sabırla bu zamanı beklemektir.

Hayatta hiçbir manevi temeli veya felsefesi olmayan, dünyayı sadece maddi alem olarak gören kişilerin, depresyona yakalanmaları daha kolay, depresyondan çıkmaları ise daha zordur. Acı veya şanssızlık olarak adlandırdığımız pek çok deneyim aslında ruhsal tekamülümüz için gerekli olan sert enerji şoklarıdır. Hemen yaşama küsüp kaçmak yerine neden böyle bir deneyim yaşadığımızı irdelemek ve ruhsal açıdan gerekli dersi almaya çalışmak, acımızı hafifletecek ve rahatlamamızı sağlayacaktır.

Kendinizi yetersiz hissettiğiniz durumlarda deneyimli ve doğru seçilmiş bir psikiyatr veya psikologdan yardım isteyin. Seçtiğiniz hekimden mutlaka pozitif elektrik alıyor olmaya dikkat edin.

KaynakDr. Ender Saraç, 'Doğanın Şifalı Eli'
Avatar
Şifa, Doğa'dan gelir.

Bu yazılar da ilginizi çekebilir


YORUM YAP

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz