Japon Diyeti

0
499

Japonlar dünyada en düşük kalp hastalığı oranına ve en yüksek yaşam süresine sahip ulustur. Kanser oranı da diğer ülkelere göre çok düşüktür.

Bu hastalıkların gelişmiş Batı ülkelerine oranla daha az görülmesinin nedeni olarak Japonya’da pirincin temel gıda olması, balık ve soyanın yaygın olarak tüketilmesi ve diyetin çok az yağ içermesi (enerjinin yalnızca %10’u yağdan gelmektedir) gösterilmektedir.

Beslenme biçiminin sağlıkla ilişkisini ortaya çıkarmada ilk yararlanılan çalışmalar, Amerika’ya göç eden Japonlar üzerindeki araştırmalardır. Göçmen Japonlar kendi ülkelerinde sağlıklıyken, ABD’ye yerleştikten sonra Japonya’daki diyetlerinden vazgeçip Amerikan diyetine adapte olunca kalp hastalığı ve kanser oranının Amerikalıların düzeyine ulaştığı görülmüştür. Ayrıca, bu kişilerin çocuklarında ve torunlarında da aynı hastalıklar daha sık ortaya çıkmaktadır.

Kanser, kalp ve benzeri hastalıklardaki artış yalnızca Amerika’ya göç etmiş Japonlarda ve onların çocuklarında değil, aynı şekilde ulusal diyet alışkanlıklarından vazgeçen, Japonya’da yerleşik Japonlarda da gözlenmektedir. Kendi ülkesinde yaşamını sürdüren Japonlarda son 10 yılda et, yağ ve işlenmiş gıda tüketimindeki artışa paralel olarak kalp hastalıkları ve kanser oranlarında artış olmuştur.

Geleneksel diyetlerdeki değişmeyi getiren başlıca etmenler arasında, tüm dünyayı saran kültürel etkilenme ve ekonomik gelişmeler sayılabilir.

KaynakProf. Dr. Aysel Kavas, 'Sağlıklı Yaşam için Doğru Beslenme'
Avatar
"Doğal bir şekilde yaşayacaksın ve neye ihtiyaç duyarsan onu bulacaksın."

Bu yazılar da ilginizi çekebilir


YORUM YAP

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz