Her Şeyden Turşu Yapmak

0
286

Tariflerin temel mantığını anladığımız zaman, herkes kendine özgü değişiklikler katabiliyor. İşte, turşu yapmanın da birkaç olmazsa olmazını bilirseniz 20 dakikada 10 kavanoz dolusu turşu yapabilirsiniz.

Turşunun şöyle güzel bir tarafı var: Havalar bir anda döndüğünde, dallarda yeşil domatesler kalır mesela, artık güneş göremeyeceklerdir. İşte böyle domates ya da hıyarları, kelekleri kışa taşımanın harikulade bir yolu turşu kurmak.

Altın oran; 1 litre suya, 100 ml (bir büyük çay bardağı) üzüm veya şarap sirkesi ve tepeleme dolu 3 çorba kaşığı deniz veya kaya tuzu karıştırmak. Turşuluk malzemeyi sterilize ettiğiniz kavanozlara muntazam bir şekilde (az yer kalacak gibi) yerleştirdikten sonra bu karışımı üzerine dökeceksiniz.

Turşunun olmazsa olmazları:

* Altın oran.

* Kapakları iyice kapanabilen kavanozlar lazım kesinlikle. Malzemeleri de güzelce yıkayıp kurulamak gerekiyor.

* Karışımın içine işleyebilmesi için, büyük domates veya kavun gibi iri malzemelere çizik atmalı.

* Mayalanma işleminin hızlanabilmesi için, kavanoza 4-5 adet nohut eklemek sık başvurulan bir yöntem. Nohutsuz da turşu kurulabilir; ama bir nevi sigorta oluyor nohut, hem kendince güzel bir tat oluşuyor.

* İki-üç diş sarımsak ve inceden acılık hissedilsin diye acı kırmızı biber

Altın oran

1 litre su
100 ml üzüm veya şarap sirkesi
3 tepeleme çorba kaşığı deniz veya kaya tuzu

Kaynakhttp://www.refikaninmutfagi.com/tarifler/her-seyden-birsey-yapmak/biberden-ve-sey-tursu-yapmak/
Avatar
Dünyanın değişimini engelleyen tek kişi sensin. Kendini değiştir, o zaman dünyanın da gözlerinin önünde değiştiğini göreceksin!

Bu yazılar da ilginizi çekebilir


YORUM YAP

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz