Karanfil – Şifalı Bitkiler

0
266

Latince ismi Dianthus sp. olup mersingiller ailesindendir. Mayıs ayından Ekime kadar çiçeklidir. Dallarının ucunda tek ya da toplu olarak çiçekleri bulunur. Farklı tonlardaki çiçekleri, oldukça dekoratif bir görüntüye sahiptir. Aynı zamanda kesme çiçekçilikte de sıkça kullanılır. Seralarda yetiştirilen türleri her mevsim çiçek açar. Çok yıllık, otsu bir bitkidir.

Yetiştirilmesi

Sadece bahçelerinizde değil, saksılar içinde balkonlarınızda da yetiştirebilirsiniz. Tohumdan üretildiği gibi, daldırma ya da çelik alma yöntemiyle de üretilir. Ekim ayı içinde bitkiden alınan sürgünleri köklendirebilirsiniz. Alınan kökler, kumlu ve geçirgen toprağa dikilmelidir. Kısa zamanda köklenir. Bir kökten yıllarca çiçek alınmaz. Her mevsim bu işlemin tekrarlanması gerekir. Zahmetsiz bir yöntem olan fide dikimini de tercih edebilirsiniz. Humusça zengin, kumlu ve geçirgen topraklarda sağlıklı gelişim gösterir. Toprak nemli kalacak şekilde sulama yapılmalıdır.

Faydaları

Sindirim şikayetlerine ve diş ağrısına iyi gelir. Antibakteriyel özelliği de vardır.

Nasıl Kullanılır?

Güzel kokulu karanfil çiçekleri, parfüm sektöründe de sıkça kullanılır. Karanfilden öğütülerek baharat olarak da yararlanılır. 1-2 karanfili, 1 bardak suda 5 dakika kaynatıp süzerek içebilirsiniz. Günde 1-2 bardağı geçmeyin.

KaynakBitki Rehberi
Avatar
"Doğal bir şekilde yaşayacaksın ve neye ihtiyaç duyarsan onu bulacaksın."

Bu yazılar da ilginizi çekebilir


YORUM YAP

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz