Kekik – Şifalı Bitkiler

0
801

Latince ismi Thymus vulgaris olup küçük bir çalıdır. Çok yıllık, otsu bir bitkidir. 350 farklı türü vardır. Melezleri de eklenince, ailesi oldukça genişler. Güneşi çok sever. Yaprakları küçüktür ve karşılıklı olarak dizilidir. Beyaz, pembe ya da kırmızı çiçekleri vardır. Kokusu içinizi açar.

Yetiştirilmesi

Genellikle sıcak, kuru ve taşlık toprakları sever. Haziran-Ağustos ayları arasında toplayabilirsiniz. Odunsu dallarından çelik alarak ya da tohumla üretim yapabilirsiniz. Kasım, Aralık aylarında küçük kaplara ekim yapabilirsiniz. Toprak ısısının 10 derecenin üzerinde olduğu her dönem ekebilirsiniz. Don olmamasına dikkat edin. Filizlendiğinde de bahçeye ya dad aha büyük saksılara almayı unutmayın. Geçirgen toprak ister. Kurutmak için karanlık ve nemsiz bir ortam seçin.

Faydaları

Antibakteriyel ve balgam söktürücü olarak kullanılır. Öksürüğe, bağırsak iltihaplarına, şeker hastalığına iyi gelir. İştah açıcıdır. Üst solunum yolu enfeksiyonları ve soğuk algınlığı tedavisinde kullanılır. Spazm giderir. Yağı ve tozu eklem ağrılarını azaltır.

Nasıl Kullanılır?

Kekiği baharat olarak yemeklerde kullanabilirsiniz.  Bir bardak kaynar suya 2 gram kuru kekik koyun ve 10 dakika demlenmesini bekleyin. Günde 3 bardak içebilirsiniz.

KaynakBitki Rehberi
Avatar
"Doğal bir şekilde yaşayacaksın ve neye ihtiyaç duyarsan onu bulacaksın."

Bu yazılar da ilginizi çekebilir


YORUM YAP

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz