Kuşburnu – Şifalı Bitkiler

0
437

Latince ismi Rosa canina olup gülgiller ailesinin bir üyesidir kuşburnu. Bahçeye güzellik, bünyeye C vitamin katar. Çalı görünümlüdür. Boyu 3-4 metreye kadar uzayabilir. Çiçekleri kalp şeklinde beyazımsı pembe veya pembe renktedir. Meyveleri koyu kırmızı renkte, oval veya yumurta şeklindedir. Etli bir kabuğun içinde tüylü, sert, sarımtırak beyaz tohumlar bulunur.

Yetiştirilmesi

Kuşburnu limon, domates ve elmadan çok daha fazla vitamin içerir. Hemen hemen tüm iklim şartlarına uyum sağlar. Soğuğa karşı dayanıklıdır. Mayıs, Haziran, Temmuz aylarında çiçek açtığı için dondan zarar görmez. Yükseklere çıktıkça çiçeklenme süresi uzar ve meyve kalitesi artar. Kökleri derinlere kadar indiği için kuraklığa dayanıklıdır. En iyi gelişimi nehir kenarlarında gösterir. Güneşi sever. Farklı toprak çeşitlerinde yetiştirebilirsiniz, ama siz yine de kumlu, besin maddelerince zengin, gevşek toprakları tercih edin. Eylül ve Ekim aylarında toplanan meyveleri, güneşli, kuru ve havadar bir yerde iyice yıkadıktan sonar kurutulur.

Faydaları

Vücut direncini artırır. Kan dolaşımını hızlandırır ve kanı temizler. Sindirimi kolaylaştırır, kabızlığa iyi gelir, iyi bir idrar söktürücüdür.

Nasıl Kullanılır?

1 bardak kaynar suya 1 tatlı kaşığı ince kıyılmış kuşburnu ekleyin. 10 dakika demlenmesini bekleyin. Süzdükten sonar için. Günde 3 bardak içebilirsiniz. Kuşburnunu reçel ya da marmelat olarak da tüketebilirsiniz.

KaynakBitki Rehberi
Avatar
"Doğal bir şekilde yaşayacaksın ve neye ihtiyaç duyarsan onu bulacaksın."

Bu yazılar da ilginizi çekebilir


YORUM YAP

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz