Mate – Şifalı Bitkiler

0
942

Latince ismi Ilex paraguariensis olup çobanpüskülügiller ailesindendir. Yüzyıllardır Güney Amerika yerlileri tarafından kullanılmaktadır. Güney Amerika’da oldukça bilinen ve kullanılan bir çaydır. Paraguay çayı olarak da bilinir. Paraguay, Brezilya ve Arjantin’de yetişir. Güney Amerika’da her dem yeşil bir bitki olan mate yabani olarak akarsu kenarlarında görülür. Uygun koşullar sağlandığı zaman 10-15 metreye kadar boylanan bir ağaçtır. Oval ve etli yaprakları vardır. Bu yapraklar çobanpüskülü bitkisinin dikensiz formuna benzer.

Yetiştirilmesi

Bu ağaç türü tropik ve yarı tropik iklim bitkisidir. Bunun için yetiştiği ortamda hava sıcaklığının 7°C’nin altına düşmemesi gerekir. Aksi durumda bitki için uygun koşulların sağlanması gerekir. Tropikal iklimlerin dışında yetiştirmek istiyorsanız, iç mekanda ya da seralarda yetiştirebilirsiniz. Zihinsel uyanıklığı artırma amacıyla kullanılmaktadır.

Faydaları

Uyarıcı etkisi, içindeki kafein, teofilin ve teobromin’den kaynaklanır. Spor yapanlar için doğal bir enerji kaynağıdır. Bedensel ve zihinsel yorgunluğa karşı kullanılır.

Nasıl Kullanılır?

Mate bitkisini çay olarak tüketebilirsiniz. Hazır olarak aktarlarda kavrulmamış biçimde satılmaktadır. 2-3 gram yaprak, bir bardak kaynar suda bekletilip ardından süzülür. Günde 2 fincana kadar içilebilir. Fazla miktarda içilmesi uykusuzluğa neden olabilir.

KaynakBitki Rehberi
Avatar
"Doğal bir şekilde yaşayacaksın ve neye ihtiyaç duyarsan onu bulacaksın."

Bu yazılar da ilginizi çekebilir


YORUM YAP

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz