Nane – Şifalı Bitkiler

0
585

Latince ismi Menta sp. olup ballıbabagiller ailesindendir. Çok yıllık otsu bir bitkidir. Mor-koyu kırmızı renkli sapları vardır. Oval olan yapraklarının uçları sivridir. Aromatik kokulu olan yapraklara ek olarak yaz sonunda kırmızı çiçekler açar.

Yetiştirilmesi

Nane bitkisini çelik alma yöntemiyle çoğaltabilirsiniz. Birkaç nane dalının altında yer alan genç yapraklarını temizledikten sonra dip bölümünden bir miktar kesin ve suya koyun. Ardından köklenmesini bekleyin. Köklendikten sonra istediğiniz saksıda nanenizi yetiştirebilirsiniz. Organik maddece zengin ve nemli toprak sever. Güneş ya da yarı gölgede yetiştirebilirsiniz. Yapraklar yaz döneminde çiçekliyken oldukça aromatik bir tada sahiptir. Bu dönemde toplanır.

Faydaları

Sindirim sisteminde gevşetici bir etkisi vardır. Safra salgısını artırır ve böylece hazmı kolaylaştırır. Aynı zamanda gaz giderici etki gösterir.

Nasıl Kullanılır?

Taze veya kurutulmuş yapraklar çaylarda ve yemeklerde kullanılabilir. 2 tatlı kaşığı kurutulmuş yaprak 150 ml kaynar suda 10-15 dakika bekletildikten sonra süzülür. Dilerseniz limon da ekleyerek yemeklerden sonra 1 bardak içebilirsiniz.

KaynakBitki Rehberi
Avatar
"Doğal bir şekilde yaşayacaksın ve neye ihtiyaç duyarsan onu bulacaksın."

Bu yazılar da ilginizi çekebilir


YORUM YAP

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz