Bira Hakkındaki Gerçekler

13
75353

En çok içilen ve beğenilen içkilerden biranın çok miktarda doğal elementi içinde barındırdığı söyleniyor. Milyonlarca kişi bira içmeyi seviyor, binlercesi hemen her gün içerken, yüzlercesi doğru bir şey yaptığından emin bir şekilde içiyor. Biranın, vücudumuza çok faydası olan ve sağlıklı bir yaşam için gereken birçok minerali ve vitamini ihtiva ettiğine inanmış durumdalar. Peki, öyleyse biraya “doğal bir şifa” diyebilir miyiz? Hayır, diyemeyiz. Hiçbir şekilde! Asla! Şimdi bira hakkında yanlış bilinenleri ve işin gerçeğini okuyun ve kararı siz verin.

YANLIŞ 1: Bira, faydalı doğal bir içkidir. Bazı kişiler, biranın çok faydalı olduğundan, o nedenle günlük beslenmeye eklenmesi gerektiğinden eminler. Birada kesinlikle alkol var, ama az miktarda kullanılıyor ve makul miktarda tüketildiğinde herkes için gerekli bile olabilir.
GERÇEK: Aslında bira, şarap ve votkadan daha zararlı olarak düşünülmelidir, çünkü fermantasyon sonucunda ortaya çıkan bir dolu zararlı ve tehlikeli bileşeni barındırıyor. Bu zehirli bileşenlerin (genelde fermantasyon atıklarıdır) içinde aldehitler, fuzel yağları, metanol, eterler ve daha pek çokları yer alıyor. Ayrıca, biradaki alkol oranı her zaman düşük değildir ve bazen %14’e kadar alkol içerebilir. Aynı zamanda bira alkolizmi çok hızlı gelişebilir.

YANLIŞ 2: Bira alkolizmi diye bir şey yoktur.  Her gün bira içen ve alkolizmin herhangi bir türüne sahip olmayan milyonca insan var.
GERÇEK: Bira alkolizmi başa çıkılması zor bir psikolojik bozukluktur. Çoğunlukla buna anosognozi ya da bağımlılığın reddi ve bu kötü alışkanlıktan kurtulma isteğinin yokluğu eşlik eder.  Genelde, bira içmeye dair psikolojik bir bağımlılık geliştirmek çok fazla zaman almaz. Bu bağımlılık, aynı zamanda bu içkinin kolay erişilebilir olması kadar bira içmenin etik limitlerinin olmaması ile de artar. İnsanlar birayı neredeyse her yerde ve her zaman içebilirler.

YANLIŞ 3: Bira sosyal açıdan faydalıdır, çünkü kişilerin votka, viski veya başka alkollü içkilerden geçiş yapmasına yardımcı olur. Çoğu kişi için bira, ağır alkollü içkilerin yerine iyi bir alternatiftir ve bu şekilde önemli bir sosyal işlevi yerine getirir.
GERÇEK: Bu bakış açısından bakıldığında bira, kendimizi kandırmamıza çok fazla katkıda bulunur. Eğer günde 3-4 şişe bira içerseniz, bir şişe votka içtikten sonra aldığınız aynı miktarda alkolü almış olursunuz. Fakat psikolojik olarak daha korunaklısınızdır, çünkü her gün bir şişe votka içen kişi alkolik biridir, ama günde 2-3 litre bira içen kişi normal biridir! Örneğin, ondokuzuncu yüzyılda İngiliz hükümeti, artan alkolizmle yeni bir alkolizm programı yürüterek değil, bira tüketimini harekete geçirerek mücadele etmeye karar vermiştir. Ancak bu yasa, alkolizmin daha da çok artması yüzünden kısa zamanda iptal edilmiştir.

YANLIŞ 4: Bira beynimiz için faydalıdır. Birada, beynin körelmesini, konuşma zorluğunu ve diğer sorunları önleyebilen silika maddesi bulunur.
DOĞRU: İşin gerçeği, alkol beyin hücrelerimize hasar verir ve bu süreç, özellikle gençlerde ve ergenlerde çok hızlı gerçekleşir. Düzenli bira tüketimi, insan zekasını ve öğrenme becerilerini etkiler. Bira alkolizminin ağır hallerinden muzdarip kişiler, çoğunlukla zihinsel sorunlara sahiptir ve oligofreniye meyillidirler.

YANLIŞ 5: Bira kalp ve damarlarımız için faydalıdır.
DOĞRU: Bira bedenimizde, kalp ve tüm kardiyo-vasküler sistemin işleyişinde oldukça zararlı değişimlere yol açar. Birada, kana çok hızlı karışan ve damarlarda sorunlara sebep olan yoğun miktarda karbondioksit bulunur.

YANLIŞ 6: Biranın hoş bir tadı vardır ve hazma iyi gelir. Hazmı ve mide sıvısı üretimini kolaylaştıran, doğal nişasta bileşenleri içerir.
GERÇEK: Ne kadar faydalı özellikler atfedilirse atfedilsin, birada kanserojen özellikleri olduğu kanıtlanmış, çok tehlikeli katranlar bulunuyor. Araştırmalar, çok fazla bira içmenin kolon kanseri riskini artırdığını gösteriyor. Ayrıca, bira yemek borusu ve midede iltihaplanmayı tetikleyen özellikleri ile bilinen kobalt gibi elementleri de barındırıyor.

YANLIŞ 7: Bira çok fazla vitamine sahip olduğundan faydalıdır. Bazı bira severler, günde 1 litre bira içerek vücudun günlük ihtiyacı olan element ve vitaminleri alabileceğine ikna durumdalar.
GERÇEK: Aslında, birada neredeyse hiç vitamin yoktur. Biranın üretim sürecinde içine giren doğal malzemelerde başta bulunan bütün vitaminler yok olur. Sonucunda ise 1 litre birada yalnızca 0,005-0,15 mg tiamin, 0,3-1,3 riboflavin vs bulunur.

YANLIŞ 8: Bira cinsel hayatınızı iyileştirir.
GERÇEK: Alkolün hem kadınlarda hem de erkeklerde cinsel hayata etkisi genelde kötüdür. Alkol, vücudunuzda androjen üretimini engelleyerek cinsel isteğinizi önemli ölçüde azaltır. Buna ek olarak, birada ağır metal bileşenleri içeren bir dizi zehirli element bulunur, bu da endokrin sisteminde zararlı bazı değişimlere yol açabilir.

YANLIŞ 9: Bira, sinir sistemimiz için faydalıdır.  Sakinleştirici ve gevşetici etkileri vardır, stresi azaltmaya yardımcı olur.
GERÇEK: Bira, belli bazı psikoaktif elementler içerdiğinden sinir sistemimizi etkiler, bu da birayı tehlikeli bir toksik madde yapar. Bunun yanında, biranın hafızayı ve duyumotor aktivitemizi etkileyen yatıştırıcı özellikleri vardır.

YANLIŞ 10: Bira idrar söktürücü özellikleri nedeniyle böbrekler için faydalıdır.
GERÇEK: Bira vücudumuzdaki proteinleri, yağları, karbonhidratları ve özellikle potasyum, magnezyum ve C vitamini gibi faydalı diğer elementleri siler atar. Potasyum eksikliği kalp ritmimizde değişikliklere, cilt kurumasına ve bacaklarda ağrıya neden olabilir. Magnezyum eksikliği uyku bozukluklarına, gerginliğe ve aşırı hassasiyete yol açabilir. Vücudumuzda C vitamininin eksik olması, bağışıklık sistemi sorunlarına, dikkat eksikliğine ve diğer zihinsel dengesizliklere neden olabilir.

Evet, işte böyle, siz hala biranın faydalı olduğuna inanıyor musunuz?

KaynakÖzgün
Avatar
Dünyanın değişimini engelleyen tek kişi sensin. Kendini değiştir, o zaman dünyanın da gözlerinin önünde değiştiğini göreceksin!

Bu yazılar da ilginizi çekebilir


13 YORUM

 1. arda denen saf köylü ingiliz ve amerikalılar bir şey için iyi diyorsa bil ki senin gibi saf köylüleri kandırmak için diyordur. çok değil 15 20 sene önce amerikalı bilim adamları sigaranın faydalarını anlatıyorlardı senin gibi cahilleri kandırmak için.

 2. Calisip hergun icmek durumunda olan biriydim en cokta alkolik olmaktan korkardimki bira icen alkolik olumu diecek bazilari olur oldumda daha onemliside cok unutkan konusurken sozcukleri icmedigim gunlerde bile karistirir oldum oysa eskiden kendimi ifade edebilen biriydim oyle unutkan oldumki kendi kapi numarmi telefon numarami unutur oldum simdi bu yazdiklarimi bile unutacam ama siz unutmazssiniz en azindan bunu okuyan birilerine faydam olsun alzaymir baslangiciymisim yeni herseyi unutuyorum eskileri cok net hatirliyorum para icin sagligimi kaybettim.

 3. Bu kişiden kişiye değişir. Nereden im biliyorum, amcalarım alkolikti, ama öyle böyle değil her gün öğlen saat ikide üçte otururlar gece yarısına kadar içerler ben diyeyim 8 siz deyin on bira, bir tanesi 50 yaşında kalpten öldü(dedemde de kalp vardı ve o da hiç içki içmeden 60’ında öldü yani ailede zaten bir kalp sorunu var ) diğeri ise hala içiyor ve yaşı 60’ı geçti. Yani, bu bence bünyeyle alakalı, Atatürk ‘ de sirozdan 51 yaşında ölmüş, şişede durduğu gibi durmadığı gibi bünyede de aynı durmuyor demek ki… (Babam da 50’sine kadar içip bıraktı şu an 70 yaşında. Ama bu 50 yaşına kadar içerim ve ölmem demek değil. Kısmet işi sanırım biraz da, haydi şerefinize )

 4. yahu siz mal mısınız nesiniz?

  mercedes
  bmw
  opel
  audi
  volkwagen
  nivea
  bosch
  siemens
  basf

  daha yüzlerce markası var adamların ve bu almanların hepsi 16 yaşından itibaren bira içiyor su gibi.

  bence siz 2 bira içip yukarıda yazdığınız yazıyı bir daha okuyun eğer milleti aptal yerine koymuyorsanız.

  • Yanlış bilgi veriyorsunuz. 3-4 biranın bir şişe votkayla aynı oranda alkol içerdiğini nasıl söylersiniz? Votka alkolü hacmen %40 70 cl, 3bira alkolü hacmen %5, 3 x 50 cl. 4 kat var arada hala.Tezimizi güçlendirip kötüleyeceğiz diye abartmışsınız.

 5. Bilinçli bir tüketiciğim. Emin olun hayatınızdan bıkmadıysanız, toprak altında ve ya üstünde olmanız sizin için farketmiyorsa hiç bir şey farketmez. Hadi şerefinize. 🙂

 6. evet alkol kullanmadığı için buzdolabı,araba,uçak,bilgisayar,dializ,röntgen makinası,kuduz,tetanoz,kabakulak aşısı, verem ilacı vs herşeyi müslümanlar icat etti.

 7. Kardeşş 53 yaşındayım. 33 senedir her gün 3 bira içerim. Bana içme diyen dostlarım ın maalesef cenazelerinde bulundum.. Hayatımda bir kere doktora gittim. O da göz doktoru.. Ha bugüne kadar kaliteli yaşadım ama gerisini yaradan bilir.. Bırakın bu alkol düşmanlığını. İsteyen istediğini yapar. Herkes en az senin kadar zeki ve ailesini ve kendini düşünüyor.. Millete akıl vermeyi bırakın. Kendiniz birde aynaya bakın.

  • 53 genç bir yaş sayılır. Baya baya bağımlılık bu makalede bahsettiği gibi. Doktora girmeyi gerektirecek semptomlar başlamadığı için şanslısınız. Erken teşhis önemlidir. Kontrol ettirmeniz sizin faydanıza olucaktır. Babam imkanı olsa hergün 20 kilometre dağ yürüyüşü yapabilir. Ama 3 damarı değişti, 13 defa anjiyo ile stent takıldı. Yaşı 62, vücut kapasitesi denen birşey var. Buda biranın zararlarlı olmadığı anlamına gelmez. sapla samanı ayırmak lazım.

YORUM YAP

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz