Niçin Ünlü Olmak İstiyoruz?

0
1905

Ünlü olmak istiyorsunuz, çünkü bu toplumda çevrenizdeki herkes ünlü olmak istiyor. Ananız babanız, öğretmeniniz, gurular, yogiler herkes ünlü, tanınmış bir kimse olmak istiyor, siz de istiyorsunuz?

Gelin bu konuyu birlikte düşünelim. Neden insanlar ünlü olmak istiyorlar? En başta ünlü olmak kazançlı bir şey, sonra size büyük bir haz veriyor ünlü olmak. Eğer bütün dünyada tanınıyorsanız, kendinizi çok önemli bir kimse olarak hissediyorsunuz, sanki ölümsüzmüşsünüz gibi geliyor size. Ünlü olmayı, bütün dünyada sizden söz edilmesini istiyorsunuz, çünkü kendi içinizde bomboşsunuz, bir hiçsiniz, içinizde hiçbir zenginlik yok, hiç ama hiçbir şey yok içinizde, bunun için dış dünyada kendinizi tanıtmak ünlü olmak istiyorsunuz. Ama eğer iç zenginliğiniz varsa, ünlü olmak ya da olmamak o zaman size vız geliyor.

İç zenginliğin kazanılmasıysa paralı ve ünlü olmaktan çok daha güç bir şey, çok daha fazla çaba harcamayı gerektiriyor, çok daha büyük bir dikkat gerektiriyor. Herhangi bir konuda azıcık yeteneğiniz varsa ve bu yeteneğinizden nasıl yararlanacağınızı biliyorsanız, ünlü bir kimse olabilirsiniz, ama iç zenginlik böyle kazanılamıyor. İç zenginliğin kazanılması için neyin önemli, neyin önemsiz olduğunu anlamalı ve ünlü bir kimse olmayı istemek gibi önemsiz şeylerin arkasından gitmemelisiniz. İç zenginlik yalnız başına ayakta durmaya imkan verir. Oysa ünlü olmak isteyen kimse yalnız başına ayakta durmaktan korkar, onun istediği onu herkesin övmesi, herkesin kendisini beğenmesidir. Onu ancak bunlar ayakta tutabilir.

KaynakKrişnamurti, 'İç Özgürlük'
Avatar
Bilgeliği doğrudan yaşamak, onun hakkında bir şeyler bilmekten daha önemlidir.

Bu yazılar da ilginizi çekebilir


YORUM YAP

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz