Olumlu Düşünün

0
398

Vücudun dengeli sağlıkta ve aynı zamanda da sağlıklı kiloda kalması için, fiziksel dengenin yanında zihinsel, duygusal ve ruhsal dinginliği de yakalamalısınız. Düşüncelerimiz ve duygularımız, aynı fiziksel etkenler gibi, dengemizi bozabilir ve aşırı kilonun kökeni olan asit fazlalığına yol açabilir. Siz, aynı zamanda düşündüğünüz şeysiniz. Negatif düşüncelere ve duygulara saplanmak sizi asitli ve aşırı kilolu bir vücuda hapsedecektir, çünkü aslında şişman düşünüyorsunuzdur. Diğer yandan, duygusal bir denge ve ruhsal bir bağlantı hissi oluşturarak, aslında kendinizi zayıf düşünebilirsiniz.

Çok temel bir seviyede, kontrol edilmeyen negatif duygular ve düşünceler, kendinizi rahatlatmak ve avutmak amacıyla genellikle beslenmeyi tetikler. Stresliyken ya da sinirlendiğimizde, anlık olarak iyi hissetmek için, yalnız olduğumuz için, kendimizi ödüllendirmek için, zaman geçirmek için, mutsuz olduğumuz için veya kendimizi cezalandırmak için çok yeriz ve bu böyle gider. Ve genellikle sağlıksız yiyecekler seçeriz, çünkü genel olarak olumsuz hissediyoruzdur veya o yiyecekler bize mutlu çocukluk anılarımızı hatırlatıyordur. Açıkçası, ayrıntıları ne olursa olsun bu yemek eğlenceleri, özellikle neredeyse hepsi şeker, karbonhidrat ve/veya çok fazla protein içerdiğinden vücuda fazladan iş yükler. Sonra, daha çok yağ veya daha çok sağlıksız yiyecek yüklediğimizden, düşüncelerimiz de düşüşe geçer ve bu da kötü bir döngü yaratır. Bu döngü içinde dönüp dururken, buna son vermekten de vazgeçmeye eğilimli olursunuz, sağlığınızı iyileştirmek için bir şeyleri denemeye bile son verirsiniz.

Kalıcı kilo vermeyi sağlamak ve sağlıklı kalmak için sadece yediklerinizi değiştirmek yeterli değildir. Davranışlarınızı anlayarak ve değiştirerek duygusal konularla ve streslerinizle de ilgilenmelisiniz. Onları kontrol dışında bırakmak, yediklerinize dikkat etmek konusunda harcadığınız çabaların bile temelini çürütecektir. Hepimiz farklı düşünüp hissetmenin yollarını bulmalı, olumsuz düşünceleri ve duyguları, ortalarında debelenmek yerine yapıcı şekilde kullanmak için değiştirmeliyiz ve bunu stres altındayken bile yapabilmeliyiz.

Ben size kesinlikle duygusal olmamanız gerektiğini söylemiyorum. Bu, her şeyden önce insan doğasına aykırı olduğu için mümkün değil. İnsan olmak, duygu sahibi olmak demektir. Size sadece “olumsuz düşünmeyin” demek veya “boşverin, üzülmeyin” demek de yeterli değil. İşe yarasa bile asla sona ermez. Tıpkı diyetin ve egzersizlerin temel kurallarının öğrenilmesi, anlaşılması, düşünülmesi, kabul edilmesi ve benimsenmesi gerektiği gibi, düşüncelerinizi ve duygularınızı onlara tutumunuzun yanında işlemeniz gerekmektedir. Bu, duygularınızın düşüncelerinizden geldiğini anlayarak başlar ve düşünceler de inançlardan gelir.

İnançlarımız, düşüncelerimize ve davranışlarımıza yön verir. Diğer bir deyişle, inançlarımız, üzerinde kendimizi inşa ettiğimiz temeldir. Dünya görüşümüz, değerlerimiz ve yargılarımız bütün kararlarımızı ve diğer insanlarla olan ilişkilerimizi etkiler.

Düşüncelerimiz devamlı bizimle olan arkadaşımızdır, bu nedenle genel sağlığımızın değişmez bir parçası olduklarına da şaşırmamak gerekir. Düşünceler, hayale dönüştüğünde, neşe verdiğinde veya mutlu anıları hatırladığınızda sizi mutlu eder veya korku, kuşku ve endişe verdiklerinde sizi aşağılara çeker. Düşünceler, bizi anı yaşamaktan alıkoyarak, o an önümüzde ne olduğuna bakmamızı engelleyerek geçmiş veya geleceğe sıkışıp kalmamıza neden olabilir. Düşünceler doğru da olabilir yanlış da; ancak iki durumda da çok güçlüdür. Düşüncelerimiz, sağlığımıza faydalarının dokunması ve kalıcı kilo kaybını sağlaması için mutluluk hissimize katkıda bulunmalı, ihtiyaçlarımızı yerine getirmeli ve bizi gereksiz endişe veya stresle yüklememelidir. Düşüncelerinizle yüzleşip onları anlayarak kontrol etmeyi öğrenmeniz, olumsuz düşüncelerin birikimini engeller ve uygun bir şekilde beslenmenizle birlikte sağlıklı bir yaşama olanak sağlayacak destekleyici davranışlar geliştirmenize yardım eder.

Benlik duygusu ve mutluluğun en sadık hizmetkarları, sağlıklı duygular ve olumlu düşüncelerdir. Duygularınızı tam anlamıyla yaşamaya ihtiyacınız var; ama sizin fiziksel olarak dengenizi bozacak olumsuz duygulara saplanıp kalmamalısınız. Olumsuz duyguları hafifletmek ve onların vücudunuzda egemen olmasını engellemek için, örneğin azim, affetmek, telafi ve uzlaşma gibi pek çok yaklaşıma ihtiyacınız olacak.

KaynakDr. Robert O. Young, 'Zayıflamada pH Mucizesi'
Yogi
Sağlık Zenginliktir. Huzur Mutluluktur. Yoga Size Yolu Gösterir.

Bu yazılar da ilginizi çekebilir


YORUM YAP

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz