Puta Tapmak

0
562

[quote ]Kavimlerin dinsel törenleri boş yeredir: Çünkü bir ustanın eliyle, bir baltayla ormanda kesilmiş bir ağaç parçasına, bunlar altından ve gümüşten süsler yapmışlardır; bozulmasın diye de çivilerle ve çekiçle onu pekiştirmişlerdir. Bir palmiye gibi dik dururlar ve konuşamazlar. Onları taşımak ve tutmak gerekir, çünkü yürüyemezler. Onlardan korkmayınız; onlar kötülük yapamazlar, ne de iyilik yapabilecek bir tarafları vardır![/quote]

Büyük müzelerde, klasik dönemin ak mermerden heykel sıraları önünden geçerken, bunlar arasında, Kutsal Kitap’ın sözünü ettiği putların da bulunduğunu çoğunlukla unutuyoruz. O heykellere tapılıyordu; garip büyücülüklerle kurbanlar sunuluyordu onlara ve binlerce, on binlerce inançlı kimse kalpleri umut ve korkuyla dolu olarak ve peygamber Yeremya’nın da söylediği gibi bu heykel ve oyulmuş imgelerin aynı zamanda gerçekten onların tanrıları olup olmadığını merak ediyorlardı.

Nitekim, antik dünyanın hemen bütün ünlü heykellerinin yok olmasının başlıca nedeni, Hıristiyanlığın zaferinden sonra, kafir tanrıların heykellerinin parçalanmasının kutsal bir görev sayılmasıdır. Müzelerimizde yer alan heykellerin büyük çoğunluğu, gezginler ve koleksiyoncular için; bahçelere ya da halk hamamlarına süs olsun diye Roma çağında yapılmış sadece ikinci el kopyalardır.

KaynakE.H.Gombrich, 'Sanatın Öyküsü'
Avatar
Bilgeliği aramak bilgeliktir.

Bu yazılar da ilginizi çekebilir


YORUM YAP

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz