Veganlar için Bitkisel B12 Kaynakları

0
4675

B12 vitamini vücut için yüksek enerji anlamına gelir. O olmadığında kendimizi halsiz, uykulu, bitkin, elimizi kolumuzu kaldıramayacak halde bulabiliriz. Aynı zamanda dikkat dağınıklığı ve bilişsel işlev bozukluklarına yol açabilir.
Yetişkinler için günlük önerilen miktar 2,5 mikrogramdır (0,025 mg)

Veganlar genellikle B12 takviyesi almakla beraber, bazı bitkilerden doğal yolla da elde edebilirler.

İşte bazıları:

Spirulina, sürekli halsizlik çekenler için mükemmel bir B12 kaynağıdır.  B12 vitamini açısında en yakın takipçisi dana ciğerine göre 2-6 kat daha fazla B12 vitamini içerir. Buradan da anlayabileceğimiz gibi, hayvansal gıdalar bilinenin aksine B12 açısından bitkilere göre daha zengin değildir.  Bilmemiz gereken birşey vardır ki B12 vitaminini hayvanlar üretemez, bağırsaklarındaki bakteriler üretir ve bu sayede hayvanların etinde ve sütünde bol miktarda B12 bulunur.
Spirulina Besin değeri: B12 Colobalimine 20 mcg Manganez 0,6 mg

Shiitake Mantarı, japoncada meşe mantarı anlamına gelir. Bir gramında 0.32-0.65 mg B12 bulunur. Yani 100 gram tüketilmesiyle neredeyse bir aylık B12 ihtiyacı karşılanabilir. Ülkemizde artık heryerde kolayca ulaşılabilir hale geldi, hatta  shiitake tozları bile satılmaktadır.

Aloe Vera, bir çok kaynakta B12 vitamin kaynağı olarak duyurulmuştur. Ancak bazılarında ise iz miktarda içerdiği yazar. Aloe Vera vitamin E’nin ve B12 ‘nin emilimini arttırdığı için oldukça özel görünüyor. Bu nedenle günlük enerjimizi sağlamamızda katkı sağlayıcı bir bitki olabilir. Smoothie’lere katılabileceği gibi acılığı alındıktan sonra yemek olarak da tüketilebilmektedir.

Kaynaklar:
https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC2763764/
https://www.herbwisdom.com/herb-aloe-vera.html
https://www.vegansociety.com/resources/nutrition-and-health/nutrients/vitamin-b12/what-every-vegan-should-know-about-vitamin-b12

Avatar
Başlangıçta kendi için hazırladığı online vegan yemek tarifleri defteri düşüncesinden yola çıkarak bir sayfa oluşturdu. 2017 başında tüm vegan ve vegan olmayı düşünenlere ilham olması için gurmevegan.com 'u paylaşıma açtı. İsveç, italyan ve türk mutfağı başta olmak üzere dünya mutfağının vegan versiyonlarını yaratıcı bir şekilde tabağa taşıyarak, bitki bazlı beslenmeye davet ediyor!

Bu yazılar da ilginizi çekebilir


YORUM YAP

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz