Vejetaryen Beslenmenin Ruhsal Yönü

0
320

Herkes barış ve huzur arar, ama bir türlü ele geçmez. Bu yoldaki tüm çabalarımız da boşuna gibidir. Neden böyle? Çünkü yanlış yerlerde mücadele ediyoruz. İnsan, iç ve dış olmak üzere iki düzlemde yaşar. İlk olarak, iç düzleme girmeden evvel dış düzleme barışı getirebilmek için dışarıdaki şeyleri bir düzene sokmalıyız. Bu bağlamda uğraşılması gerekecek üç faktör bulunur:

Doğru Uğraş
Doğru Davranış
Doğru Beslenme

İnsan yaşamının en büyük amacı, kişinin kendisini ve Allah’ı bilmesidir ve geri kalan her şey zaman israfıdır.

“Sağlam kafa sağlam vücutta bulunur” çok bilinen bir atasözüdür.  Bu yüzden kişi, her şeyden önce bunlar için çalışmalıdır. Ruhsal ilerleme için araç olarak kullanmadan önce hem bedeni hem de zihni, sağlıklı bir halde tutmalıyız. Bunun için ister istemez çareyi yiyeceklerde bulmak zorundayız. Yiyecekler olmadan beden ve ruhu bir arada tutamayız.

Yiyeceklerin vücudu olduğu kadar zihni de şartlamasından dolayı en öncelikli halletmemiz gereken sorunumuz yiyeceklerdir.

Doğru Kazanılmış
Doğru Alınmış
Doğru Yiyecek Türü
bu bağlamda çok önemlidir.

Bu yüzden kişi ekmeğini, dendiği gibi, alın teri ile kazanmalı ve başkasının kazancına bel bağlamamalıdır. Geçimimiz için dürüst ve faydalı bir işle uğraşmalıyız, beden gücü veya beyin gücü gerektirebilir, ama hileden, sahtekarlıktan, kinden ve nefretten uzak olmalıdır. Çünkü Karma Yasası işini titizlikle yapar. Her etki bir tepkiye yol açar ve böylelikle olaylar sonsuza dek birbirini takip eder. Bu yüzden ne kadar yoksul olunursa olunsun dürüst bir geçim çok önemlidir. Dürüst çalışarak zengin olamazsınız. Zenginler, yoksulların ve mazlumların iniltileriyle büyür; kardeşlerinin kanı üzerinden zenginleşirler. Bu nedenle şölen gibi yemeklerden ve gösterişli yiyeceklerden uzak durmalıyız; çünkü bu gibi şeyler kendileri ile birlikte bir sürü kan emiciyi de beraberinde getirir, aşağı alemlerin bilinmeyen sefaletine bulaştırır ve uzun vadede bizi de perişan eder.

Yanıp tükeniyoruz hepimiz
Cehennemin görünmeyen ateşinde
Fakat bunu henüz bilmiyoruz

Bildiğiniz gibi yiyecekler, insanlar için vardır, insanlar yiyecekler için değil. Yaşamdaki tüm diğer şeyler gibi yiyeceklerden de en iyi faydayı sağlamalıyız. Damak tadının kölesi olan kişi, faydalı bir şey yapamaz. Damak tadının doğru kullanımıyla tüm beden ve zihin sistemlerimizi kontrol edebiliriz. Basit bir diyet, modern mutfak sanatlarının yarattığı tüm lezzetlerden daha besleyici ve sağlıklı olup ruhsal ilerlemeye vesile olur. Her zaman rahat bir his ve huzur verecek, kısıtlı bile olsa, kimsenin cebine el uzatmaksızın, kendi imkanlarınız içinde yaşamanıza yardımcı olacaktır.

KaynakKirpal Singh
Avatar
Tanrı Sevgidir

Bu yazılar da ilginizi çekebilir


YORUM YAP

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz