Vejetaryen Seçim

0
986

İnsanlar birçok nedenden dolayı vejetaryen yemeklere yönelirler. Bazıları için sağlık nedenleri geçerli olurken diğerleri dini veya etik nedenlerden dolayı vejetaryen olurlar (Bakınız: Vejetaryen Beslenmenin Ruhsal Yönü). Fakat bir kısım insan için de daha estetik ve damak zevkine uygun bir yeme biçimidir. Birçok etobur, vejetaryen yemeklerin çeşitliliğinin ve hazırlamakta sunduğu yaratıcı olanakların hala farkında değildir.

Gelişmiş ülkelerde et – bir ölçüde tavuk ile balık da – kolay hazırlanır ve ulaşılır olduğu için fazla tüketilir. Bu yüzden et, birçok mönünün ana yemeği haline gelmiştir. Bu gelenek yüzünden beslenmede çeşitlilik bir kenara bırakılmış, yerine doymuş yağ oranı yüksek bir beslenme alışkanlığı geçmiştir. Et yemeklerine aşırı ağırlık veren sofralar belki bolluk ve servet göstergesi olabilir, fakat artık bu beslenme tarzının sağlık yanı oldukça tartışmalı hale gelmiştir. Günümüzde birçok insan beslenme tarzlarında dengesizlik olduğunu fark edip, et yerine başka besinler yemektedir. Çoğu insan vejetaryen yemeklerle böyle tanışır. Zaman içinde vejetaryen yemek hazırlamanın zevkine varırlar ve bu tarz yemeye güven duymaya başlarlar; çeşit çeşit renk, lezzet ve koku sayesinde yaşam sevinçleri artar, kilo sorunlarından da kurtulurlar. Vejetaryen yemeklere geçenlerin hemen fark ettikleri değişikliklerin başında, bağırsakların daha düzenli çalışması (kabızlık çekilmemesi) ve cilt dokusunun güzelleşmesidir. Çoğu insan, bu yüzden et ve balık yemeyi tamamen kesmiştir. Aslında “vejetaryen” ifadesi çok geniş anlamda kullanılır. Kendilerine vejetaryen diyenlerin içinde biraz balık ve tavuk eti yiyip sadece kırmızı et yemeyenler olduğu gibi, hiç kırmızı ve beyaz et yemeyenler de vardır. Öte yandan “vegan” olarak bilinenler, süt, yumurta ve peynir gibi hayvansal ürünlerin hiçbirini yemezler. Genellikle “vejetaryen” ifadesi et yemeyen, ama beslenmesinde yumurta, süt, yoğurt gibi hayvansal gıdalara yer verenlere denir.

Etsiz pişirilen yemekler sıkıcı ya da tatsız olmak zorunda değildir. Harika bir çeşitlilik sunar, yeni yemek hazırlama tarzlarıyla hayal gücünü geliştirir. Vejetaryen yemekler aşçıya çok daha yaratıcı bir ortam sağlar.

Sanılanın aksine vejetaryenler de harika aşçı olabilirler.

KaynakEn Lezzetli Vejetaryen Yemekleri
Avatar
Midelerimizi hayvan mezarlığı yapmayalım!

Bu yazılar da ilginizi çekebilir


YORUM YAP

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz