Yaşayan Yeryüzü

0
223

Dünyaya hoş geldiniz! Siz, inanılmaz derecede canlı ve dinamik bir kürenin tam da ortasındasınız. Nereye bakarsanız bakın, yaşamlarına hareket ve etkileşim dansıyla devam eden, dev gibi bir yaşamsal ağın içinde devinen canlılar görürsünüz. En küçük bakteriden en büyük memeliye kadar doğal dünyanın her parçası, öteki her parçasıyla ayrılmaz bir şekilde bütündür. Her biri bütünün iyiliği için kendine düşen görevi yerine getirir. Hep birlikte bütün bu canlılar tamamen eşsiz, inanılmaz güzel, kendi erdem ve zekaları ile bezenmiş küresel bir organizmayı meydana getirirler.

Sizin de burada bir yeriniz var, tamamen sizin olan önemli bir yer. Nerde yaşarsanız yaşayın, siz bu dünyanın ayrılmaz bir parçasısınız. Buraya aitsiniz. Çevreye bir bakın. Meşe ağaçlarını, çamları görüyor musunuz? Palmiyeler, limonlar, zeytinler çevrenizi sarıyor mu? Kuşların sesi ile mi yoksa trafiğin gürültüsü ile mi uyanıyor musunuz? Eviniz her neresi olursa olsun, çevrenizdeki yaşam zengin ve capcanlıdır ve siz yaşamla ömrünüzün her anında etkileşim içindesiniz. Her nefes alışınızda bitkilerin ürettiği oksijeni alırsınız. İçtiğiniz her yudum su, bulutlarda, ırmaklarda ve okyanuslarda birikip bütün öteki canlılara da hayat verir. Ne olursanız olun, neye sahip olursanız olun her şeyi öteki canlılarla paylaşırsınız.

Yalnızca bedensel olarak değil, zihniniz, kalbiniz ve ruhunuzla da birbirinize bağlısınız. Siz, yaşamın gizlerini anlamak, gerekli kavrayış ve bilgiyi edinmek için çevrenizdeki yaşam ile iletişim kurma becerisine sahipsiniz. Bu sizin doğumla kazandığınız bir yetenek ve insan olmanın tamamlayıcı bir yönüdür. Bilinemeyecek kadar uzun zaman önce insanlık, bu Yaşayan Yeryüzü’nün kucaklamasından doğmuştur. Beraber hayvanlarla dostça yürümeyi öğrendik ve bizi çevreleyen bahçeye duyularımızı odaklayarak bir farkındalık geliştirdik. Güneş’in ve Ay’ın, gelgitlerin ve mevsimlerin ritimlerini öğrendik ve davranışlarımızı onların isteklerine uyarladık. Biz, bize dost olan canlıların sesinden fırtınayı haber veren rüzgarın esişine dek çevremizdeki en belli belirsiz işaretleri bile fark edecek kadar hassas antenlere sahibiz. Dünyaya dokunarak dünyanın görkemini ve gücünü anlama kapasitemiz var. Kalplerimiz dünyanın güzellikleri ile birlikte atar, zihinlerimiz verdiği dersleri öğrenir. Kuşaklar boyu süren ve hücrelerimizde yazılı olan bu bilgiler, yaşantımızı zenginleştirdi, farkındalığımızı arttırdı ve varlığımızı bugüne taşıdı.

Yaşayan Yeryüzü bedeninizi, zihninizi, kalbinizi ve ruhunuzu birleştirir. Bedenlerimizin, toplumlarımızın ve Yeryüzü’nün sağlığı birdir ve aynıdır. Dolu dolu ve sağlıklı yaşamak için gezegenimizin güçlü ve sağlıklı olmasına destek olalım. Çünkü hepimiz biriz.

KaynakJohn R. Stowe, 'Connecting With Nature'
Avatar
Bilgeliği doğrudan yaşamak, onun hakkında bir şeyler bilmekten daha önemlidir.

Bu yazılar da ilginizi çekebilir


YORUM YAP

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz