Zencefil – Şifalı Bitkiler

0
1283

Latince ismi Zingiber officinale olup zingiberaceae ailesindendir. Anavatanı Güneydoğu Asya’dır. Uzun boylu ve görüntüsüyle oldukça zarif bit bitkidir. Tek yıllıktır. Mızrak şeklinde yaprakları ve orkideye benzeyen çiçekleri dikkat çekicidir. Kök sapı tıp alanında lezzetlendirici amaçla ve ayrıca şekerlemelerde kullanılır. Aynı zamanda Asya yemeklerinde bu bitki, baharlı, acı ve aromatik tadı yüzünden vazgeçilmez bir baharattır.

Yetiştirilmesi

Kök sapı sayesinde ürer. Kök sapları bitki ekildikten sonra en az yılda bir kez toplanır. Kolay kırıldığından dikkatli olmak gerekir. Tropik bir bitkidir. Dondan korunması gerekir. Subtropik veya ılıman iklimlerde yetiştirilir. Güneş sever. Hatta bitkinin kök sapları güneş alacak şekilde ekilmesi gerekir. Bol su onu mutlu eder.

Faydaları

Bulantı, kusma, sindirim bozuklukları ve soğuk algınlığında sık kullanılır. Ayrıca vücut direncini kuvvetlendirir.

Nasıl Kullanılır?

Kök zencefil, taze veya kurutulmuş olarak kullanılır. 1 tatlı kaşığı toz zencefil üzerine bir bardak kaynar su dökülür, 5-10 dakika üstü kapalı olarak demlendikten sonra süzülerek içilir. 1 çay kaşığı taze zencefil rendesini bir tatlı kaşığı bal ve limon suyu ile karıştırın. Üzerine bir bardak kaynar su dökün. Soğuk algınlığı için oldukça faydalı bir karışımdır.

KaynakBitki Rehberi
Avatar
"Doğal bir şekilde yaşayacaksın ve neye ihtiyaç duyarsan onu bulacaksın."

Bu yazılar da ilginizi çekebilir


YORUM YAP

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz