Zerdeçal – Şifalı Bitkiler

0
354

Latince ismi Curcuma longa olup zencefilgiller ailesindendir. Hintsafranı, safrankökü olarak da adlandırılır. Asya ve Afrika’da yetiştirilen zerdeçal, çok yıllık bir bitkidir. Otsu bir yapıya sahiptir. Tropikal bit bitkidir. Mızrak biçimli ve sivri uçlu yapraklarının uzunluğu 70 santimetreyi bulabilir. Yaz döneminde bitkinin ortasından yere yakın çiçek kümeleri çıkar. Bitkinin kök bölümü silindir biçimindedir. İçi parlak sarı renklidir. Hafif asitli bir tada sahiptir.

Yetiştirilmesi

Sonbahar aylarında tohumları ekilir. Bir diğer yöntem de yaz başında gömülen kök saplardan yetiştirilir. Tropikal bir bitkidir. Nemli topraklar sever. Soğuk ve don yapan yerlerde seralarda korunması gerekir.

Faydaları

Köri tozunun temel öğelerinden olan zerdeçal, Batı’da daha çok baharat olarak kullanılmasına rağmen Asya’da uzun zamandan beri doğal ilaç olarak tercih edilir. Sindirim sorunlarının, yüksek tansiyon ve kolesterolün tedavisinde kullanılır.

Nasıl Kullanılır?

Köksapı, kış döneminde bitki uyurken sökülür. Parçalara ayrılır, kaynatılır ve ardından da kurutulur. Tozu yemeklerde baharat olarak kullanılır.

KaynakBitki Rehberi
Avatar
"Doğal bir şekilde yaşayacaksın ve neye ihtiyaç duyarsan onu bulacaksın."

Bu yazılar da ilginizi çekebilir


YORUM YAP

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz