Şehirden Kaçıp Ormana Yerleştiler

0
422

Rusya’nın başkenti Moskova’ya yakın Kaluga bölgesinde 50 Rus aile, kent yaşam koşullarından bıkarak ormanı mesken tuttu. Rus aileler, kentin gürültüsünden, çevre kirliliğinden kaçarak doğa ortamında yaşamayı seçtiler.

Kendilerini “vejetaryen yerleşimciler” olarak tanıtan aileler, tıpkı eski çağlardaki gibi yaşam koşullarında yaşamaktan çok memnunlar. Dertlerini beş yıl önce Kaluga Bölge Valiliği’ne anlatan aileler, nihayetinde yerel makamları ikna etmeyi başardılar. Valilik onlara, ormanın hemen yanı başında 150 hektarlık bir arazi tahsis etti. Yeni yerleşimciler, evlerini tıpkı eski yüzyıllarda olduğu gibi ağaçlardan yapmayı tercih ediyorlar. Komşu köylülerin onların yaşamlarını ilgiyle izlediği de söyleniliyor. Ria Novosti ajansına göre, ormanda bol olmasına rağmen, yeni yerleşimciler tahta mamulleri parayla satın almaktan yana.

Aralarında işadamlarının, doktorların, öğretmenlerin yer aldığı yerleşimciler Orta Asya geleneksel çadır evlerinde oturmayı da seviyorlar. Beş yıl önce buraya yerleşen Dyaçenko ailesi, tarladan topladıkları ürün ve gıdalarla besleniyor. Ailenin annesi Mariya Dyaçenko tarlasındaki sebzeleri toplayarak yemek yapıyor, ayrıca “burada havuç, turp, patlıcan ve başka sebzeler de yetiştiriyoruz” diyor.

Bu vejetaryen köyde sebze ve meyvelerin yetiştirilmesi için kimyasal maddelerin kullanılması kesinlikle yasak. Vejetaryen köyde sadece hayvan gübresi kullanılıyor, bu da komşu köylerden getiriliyor. Köyde hayvancılık da yasak. Çünkü yerleşimciler, çocuklarına et ürünlerinden uzak durmalarını öğretiyor.

Mariya bunun gerekçesini ise şöyle anlatıyor: “Kente gittiğimizde markete gidiyoruz, çocuklar her türlü cipsi ve başka renkli ürünleri istiyor. Biz ise onlara o tür ürünlerin tehlikelerini anlatıyoruz, renk katkı maddeleri içeren ürünleri kesinlikle almıyoruz. Tatlı veya şeker mi istiyoruz, al sana bal veya elma”.

Yerleşimciler elektrik yerine güneş enerjisi kullanmayı tercih ediyor. Sabun ve temizlik maddelerini kendileri üretiyor ve ekmeği de kendileri pişiriyor. Yemekler hazırlanırken de eski yöntem ve tarifler kullanılıyor.

 

Kaynakhttp://www.haberrus.com
Avatar
"Doğal bir şekilde yaşayacaksın ve neye ihtiyaç duyarsan onu bulacaksın."

Bu yazılar da ilginizi çekebilir


YORUM YAP

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz