Zeytinyağında Kızartılan Yiyecekler Kalp İçin Daha Az Tehlikeli

0
297

Kızartılmış yiyeceklerin kalp krizi, kalp hastalığı gibi ciddi kardiyovasküler problemlere ve hatta erken ölüme sebebiyet veren doymuş yağ ve kaloriyle yüklü olmasından dolayı sağlıksız yiyecek türleri arasında yer aldığı düşünülür. Fakat, Madrid Autonomous Üniversitesi’ndeki uzmanların elde ettiği bulgulara göre, kızartılmış yiyecekler yemek, eğer yiyecekler yüksek kalite zeytin ve ayçiçeği yağı kullanılarak kızartılmışsa, o kadar da tehlikeli olmayabilir. Uzmanların, bulgularının Akdeniz tipi beslenenler için geçerli olabileceğinin altını çizmelerine rağmen, sonuçlar gerçekten de ilginç ve üzerinde kafa yormaya değer.

Kızartmak, hiç şüphesiz en çok rastlanan yiyecek hazırlama yöntemlerinden biri ve modern çağda hatırı sayılır oranda insan kızartılmış yiyecekleri seviyor. Kızartmak, aynı zamanda, yiyecekleri kalori ve doymuş yağ bombasına dönüştürebiliyor. İşte bu yüzden, zararlı maddeler barındıran kızartmaları bolca tüketmek, obezite, yüksek kolesterol, yüksek tansiyon ve kardiyovasküler hastalıklar riskini önemli ölçüde arttırabiliyor. Bu çalışma Madrid’de 11 yıl boyunca yürütüldü, 40,700’den fazla kişinin bilgileri analiz edildi ve son 11 yılda tükettikleri yiyecek tipleri takip edildi.

Deneylerin başlangıcında, katılımcılar kalp hastalığı ve diğer ciddi kardiyovasküler hastalıkların hiçbir belirtisine sahip değillerdi. Deney sonunda 606 katılımcıya kalp hastalığı teşhisi kondu ve yaklaşık 1.130 kişi kardiyovasküler hastalıklar dolayısıyla öldü. Bilim insanları, bu kişilerin sürekli tükettikleri yiyecek türleri ile beslenme şekillerini incelediler ve kızartılmış yiyeceklerle kardiyovasküler hastalık riski artışı arasında bir bağ kurmadılar. Uzmanlar, bu gerçeğin Akdeniz tipi beslenme uygulayanlar ve yiyecekleri kızartmak için sadece yüksek kalite zeytin ve ayçiçeği yağı kullananlar için geçerli olduğuna inanıyor.

Araştırmanın bulguları, son dönemde çoğu sağlık dergisinde ve dijital yayında yer aldı ve hararetli tartışmalar yarattı. Almanya’daki Regensburg Üniversite’sinde görevli beslenme uzmanı Prof. Michael Leitzmann’a göre, bu çalışma enteresan, ama “sık aralıklarla kızartılmış balık ve patates yemenin sağlıkla ilgili hiç kötü sonucu olmayacağı anlamına gelmiyor. Çalışma, beslenmenin diğer yönleri ile birlikte, kullanılan yağ gibi yiyecekleri kızartmayla ilgili belli açılardan yerinde tespitlerde bulunuyor.” İngiliz Kalp Vakfı’ndan Victoria Taylor ise “Elimiz kızartma tavasına uzanmadan önce, bu çalışmanın tipik bir İngiliz yemeği olan kızartılmış balık ve patatesten çok Akdeniz tipi beslenme ile ilgili olduğunu hatırlamamızda fayda var”, diyor.

KaynakBritish Medical Journal
Avatar
"Doğal bir şekilde yaşayacaksın ve neye ihtiyaç duyarsan onu bulacaksın."

Bu yazılar da ilginizi çekebilir


YORUM YAP

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz