Astrolojinin Faydaları

0
1303

Günümüzde çoğu insanın farkına varmaya başladığı gibi, doğru uygulanan bir astroloji pek çok işlevi sağlamaktadır. Bunlar arasında:

 1. Hinduların kutsal kitabı Bhagavad Gita “akıl gerçeğin katilidir” der. Modern bir yazar “Egonun ölümü geri kalan her şeyin doğumudur” diye yazmıştır. Astrolojiyi kullanarak aklımıza ve ego modellerimize belirli bir perspektiften bakabilir, onlardan uzaklaşabilir, böylece gerçeği algılayabiliriz. Çünkü bu modellerin kurbanı olduğumuz sürece tamamen karanlıkta kalırız. Doğum haritası bu modelleri net bir şekilde açığa çıkartarak alışkanlıklarımızla ve kendimizle etkili tarzda uğraşmamızı sağlar.
 2. Astroloji sabrı öğrenmemize yardımcı olur; çünkü insanın varoluşunun temel yapılarında önceden belirlenmiş döngüsel ritim ve zamanlamanın bulunduğunu gördüğünüzde, mevcut durumun kendi gayesini gerçekleştirdikten sonra geçeceğini bilerek ve bugün buradayı sabırla kabullenerek şimdiki zamanın tadını çıkarabilirsiniz. Astrolojinin yardımıyla kazanacağınız sabrı bir yazar “Tanrının zamanlamasıyla aktif bağlantı” olarak tanımlamıştır.
 3. Astroloji, diğer psikolojik araçlardan daha üstün bir büyüme ve gelişme modeli sunar. Bir insanın üzerinde uğraşması gerekenleri, belirli bir deneyimin veya yaşam döneminin esas anlamını, insanın hangi içsel düzenlerle karşı karşıya olduğunu, bir deneyimin yaklaşık süresini ve yaşamda önemli değişimlerin zamanlamasını gösterir.
 4. Astroloji, daha iyi bir varoluş için insanın içsel güçlerini ayarlamasını ve düşünce ve irade gücünü, yaratıcı canlılığını kullanmasını sağlar. Astrolojik döngülere dikkat ederek, yaşama yeni yaklaşım biçimlerini geliştirme fırsatını ne zaman yakalayacağımızı ve mevcut yaklaşımlarımızın ne kadar doyurucu ve yaratıcı bir yönde olduğunun sınavlarından geçeceğimizi görürüz.
 5. Astrolojiyle uğraşmak veya bir astroloğa danışmak, tüm yaşamda geçerli olan Evrensel Kuralları daha iyi anlamamızı sağlar ve insanın iç dünyasındaki evrensel doğrulara güvenmesine yardımcı olur. Bu evrensel doğrular arasında düzen, karşılık (veya denge), neden ve sonuç (karma), titreşim, döngüler, karşıtlık, “ne düşünürsen o olursun” ve “benzer benzeri yaratır”ı sayabiliriz.
 6. Danışmanlık sanatında astroloji, bir deneyimin kişinin temel yaşam yapısını veya yaşam planını oluşturan büyük düzen modelinin neresine oturduğunu açıklar.
 7. Astroloji, bize bir perspektif ve yaşamımızın farkındalığını artıran bir olanak sağlar, böylece bir deneyime, bir hayalkırıklığına veya bir engele “asılı” kalmayız. Bizi tüm yaşamın dinamizmi ve döngüsel yapısı ile temasa geçirir.
 8. Astroloji, bize ego bilincinden büyük bir inanç sunar, gerçek benliğimize inanmamızı sağlar.
 9. Astroloji, danışmana veya terapiste karşısındaki danışanın veya hastanın içine girmekte, kişinin özgün yapısıyla bağlantı kurmakta, böylece kendi bilinçsiz varsayımlarını ona yansıtmamakta yardımcı olur. Ayrıca belirli bir insan için uygun olan davranışı veya terapiyi gösterir.
 10. Astroloji, bize her insanın yaşamındaki başlangıçların (yüzleşme ve büyümenin önemli dönemlerinin) anahtarını sunar. Bu Batı kültüründe ihmal edilen bir model ve ihtiyaçtır.
 11. Astroloji, kişinin en derin duygularının ve bilinçdışı arzularının açığa çıkartılması ve bir forma sokulması için araç sağlar. Daha önce belirsiz ve sorun yaratan bir kızgınlık, genellikle insana yeni bir yön ve anlam duygusu veren özgürleşmiş bir yaratıcı enerjiye dönüşebilir.
 12. Astroloji, insana yaşam enerjilerinin en kolay ve en başarılı akabileceği aktivite biçimlerini gösterir.
 13. Astroloji, kişinin ifade etmeye veya güvenmeye çekindiği duyguları, önerileri ve içsel bilgileri onaylayarak kişinin kendisine daha fazla güvenmesinde yardımcı olur. Sık sık duyduğumuz, astrolojinin kişiyi kendi dışındaki güçlerden medet ummaya yönelterek acizleştirdiği eleştirisinin aksine, astrolojinin doğru uygulanması kişinin daha fazla güvenli olmasına ve kendi ayakları üzerinde durmasına yardımcı olur. Sıklıkla bir insanın ta derinlerde bir yerde özel bir yeteneği olduğunu hissettiğini, ama güven eksikliği nedeniyle bu duygusu üzerine harekete geçemediğini duyarız.
 14. Astroloji “bütün dünyanın bir sahne olduğunu” ve bizim bu engin dramada bir rolümüz bulunduğunu bilmemize yardım eder. Bu tür bir farkındalık, yaşamı kolaylaştıran bir perspektif ve mizah duygusu geliştirmemizi sağlar. Buna ek olarak, bu tür bir farkındalık insanın yaşamla ilgili en temel soruları sormasına neden olur: Bu dramada aktör olan kim? Yönetmen kim? Ve yazar kim?
 15. Astroloji, içimizde birbiriyle içiçe geçmiş dinamiklerin bulunduğunu, maddi dünyadaki varlığımızın birçok gücü, ihtiyacı ve dürtüyü içerdiğini gösterir. (İnsanların genellikle yaptıkları gibi) yaşamın bir veya iki sınırlı boyutuyla özdeşleşmek yerine, bu yaşayan sürecin tümüyle özdeşleşmemize yardım eder.
 16. Danışmanlık sanatlarında astrolojiyi kullanmak, danışmanın karşısındaki kişiyi insan ürünü bir “şöyle olmalıyım” teorisine uydurmaya çalışması yerine, o kişinin kendi varlığının ve doğasının gerçeğiyle bütünleşmesine yardımcı olmasını sağlar.
KaynakStephen Arroyo, 'Astroloji, Psikoloji & Dört Element'
Yogi
Sağlık Zenginliktir. Huzur Mutluluktur. Yoga Size Yolu Gösterir.

Bu yazılar da ilginizi çekebilir


YORUM YAP

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz