Ateş Burçlarının Özellikleri: Koç, Aslan, Yay

0
24090

Ateş elementi evrensel ısı ve ışın yayan enerjiyi; kolay heyecanlanan, hevesli ve ışığı kanalıyla dünyaya renk getiren enerjiyi anlatır.  Bu element, C.G. Jung tarafından psişik enerjinin, yani ilham dolu, kendiliğinden harekete geçen enerjinin dinamik çekirdeği ile ilişkilendirilmiştir. Marc Edmund Jones ateşi “kişisel kimlikte merkezlenen deneyim” ile eşit tutar ki bu da doğum haritalarında çok sayıda ateş elementi bulunan insanların niçin o kadar ben-merkezli ve genellikle biraz mesafeli olduklarını açıklamaktadır. Bu insanlar kendilerini “yaşamın” ulaştığı kanallar olarak hissederler ve bundan kaynaklanan gururlarını saklamakta zorlanırlar.

Ateş burçları neşeli, coşkulu, hevesli, güçlü ve dürüsttürler. Kendilerine inançları yüksektir. Kendilerini doğal olarak ifade edebilmek için özgürlük isterler ve genellikle kendi bakış açılarındaki ısrarları sayesinde bu mesafeyi yaratırlar. Ayrıca ateş burçları irade güçlerini diğer burçlara oranla daha bilinçli şekilde yönlendirebilirler (ancak aynı oranda kararlılığı her zaman gösteremezler). Olmak ve ifade etmek arzuları, basitliği itibariyle biraz çocuksudur. Bu nitelik diğer insanlara çekici gelebilir, ama daha duyarlı ve temkinli olanlar bunu bir saldırı olarak kabul edebilirler. Ateş burçları kötü niyetle hata yapmazlar, onların hatalarının esas nedeni sadece disiplin eksikliği ve diğer insanlara karşı duyarlı olamamaktır. Bazen o kadar istekli, hatta zorlayıcı olurlar ki farkına varmadan yıkıma neden olup diğerlerinin duygularını incitirler.

Ateş burçları hassas veya nazik, özellikle su veya toprağın egemen olduğu, insanların yanında sabırsızlaşırlar. Suyun kendilerini söndüreceğini, toprağın da örteceğini hissederler, dolayısıyla, genellikle bu burçların ağırlığından ve duygusallığından hoşlanmazlar. Diğer yandan hava burçları, ateşin alevlerini ateş burcu insanının kendisine baz alarak hareket edebileceği yeni fikirlerle coştururlar. Bu nedenle ateş genellikle havayla uyumlu kabul edilir, ancak şunu da eklemek gerekir ki ateş burçları hava grubunun hassas sinir sistemi nedeniyle uzun süre tahammül edemeyeceği kadar sabırsız ve pervasızdırlar. Aslında ateş burçları hava burçları sayesinde kolay uyarılmalarına rağmen, hemen harekete geçilemeyecek entelektüel gözlemlerden kolay sıkılıp bıkabilirler.

KaynakStephen Arroyo, 'Astroloji, Psikoloji ve Dört Element'
Yogi
Sağlık Zenginliktir. Huzur Mutluluktur. Yoga Size Yolu Gösterir.

Bu yazılar da ilginizi çekebilir


YORUM YAP

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz