Baharatların Sağlığa Faydalarına Dair Yeni Bulgular

0
328

Journal of Nutrition adlı bir beslenme dergisinin son sayısında yayınlanan bir çalışma, bazı baharat karışımlarının yemekten sonra – yemek çok yağlı olsa bile – kandaki trigliserid ve insülin seviyesini düşürmeye yardımcı olduğunu ortaya koydu.

Araştırmada, bir grup aşırı kilolu erkek iki farklı türde yemek yedi: bir grup bazı baharat karışımları içeren bir yemek yerken diğer grup kontrol amaçlı hiçbir baharat içermeyen bir yemek yedi. Testler bir hafta arayla yapıldı. Her bir test için yemekten önce ve yemekten 3,5 saat sonra 30 dakika aralıklarla kan örnekleri alındı.

Araştırma sonuçları, kontrol yemeği yiyenlerinkine kıyasla baharatlı yemek yedikten sonra test yapılan kişinin kanındaki trigliserid düzeyinin 1/3 oranda ve insülin düzeyinin ise yüzde 20 daha düşük çıktığını gösterdi. İki ayrı katılımcı grubunun yemeklere verdiği tepkiler arasındaki farklılıkların büyüklüğü, çalışmayı yürüten araştırmacılar için bile şaşırtıcı oldu.

Kandaki trigliserid ve insülin düzeylerini kontrol etmenin kalp hastalığı ve diyabet risklerini azaltmada ve metabolik sendromla savaşmada önemli bir strateji olduğu düşünülür.

Araştırmada kullanılan baharat karışımı içinde kırmızı biber, biberiye, zencefil, zerdeçal, sarımsak ve kekik yer alıyor. Araştırmacıların bir sonraki adımı ise hangi baharatların ve ne miktarda en çok fayda sağladığını tespit etmek olacak.

KaynakÖzgün
Avatar
"Doğal bir şekilde yaşayacaksın ve neye ihtiyaç duyarsan onu bulacaksın."

Bu yazılar da ilginizi çekebilir


YORUM YAP

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz