Bilinçaltına Teslim Olmayın

1
677

Bu yazımda insanları hayatı algılama şekli yönünden ikiye ayırmak istiyorum.

Birinci tip İnsan uyku halindedir. Amacını bilmiyordur. Ne aradığını bilmiyordur. Ne aradığını bilmeyen insan bulsa bile onu tanımayacaktır. Bu gruptaki insan ilkeldir. Yollarını hep kendine kapalı tutar. İnsanların çoğu bu tipteki insanlardır. Uyanık görünür ama uykudadır. Sadece bilinçaltı evresinde yaşar. Şimdiye kadar bildiklerine teslim olmuştur. Başka bir bilgiye sahip olmak istemez. Yeni olan tüm bilgilere kendisini kapatmıştır. Bitki gibi yaşar. Mekanik bir hayat yaşar. Birisi düğmeye basar mutlu olurlar. Birisi düğmeye basar ve öfkelenirler. Hayatlarının kontrolü hep başkalarının elindedir.  Bunun adı tam da budur. Mekanik bir yaşamdır. Yaşamda sadece köledirler. Bu tip insanların hayatlarında bir arayış mümkün değildir. Çünkü onların hayatları kendi kontrollerinde değildir. Onlar tesadüflere teslim olurlar. Bu tipteki insanlar soruyla ilgilenmezler. Sadece yanıtlara inanırlar. Bildikleri aynı bilgilerle hayatlarını sürdürmek hatta bu bilgilerini çevrelerine empoze etmek en doğu ve güvenilir olandır.

Bilinçaltı, size bazı bilgileri dayatır ve sadece o bilgilere bağlı kalarak yaşamanızı ister. Sizi hapseder.

Birinci tip insan hepimizin içinde vardır. Bu sadece bilinçaltına teslim olmuş insandır. Farkındalığa sahip olmayandır.

İkinci tip insanlar, bilinçaltının kurbanı olmaz. bilinçli davranır, farkında olur, gelişir, uyanık olur. Bu tür insanlar, uçurumun kenarında da olsa aşağıya değil gökyüzüne bakar. Hayal kurar. O mutludur. Tehlikede de olsa mutludur. Riske girmeyi sever. Merak eder, araştırır. Başkalarından aldığı ödünç bilgilerle tatmin olmaz. Yeni yollar dener. Kendisini geliştirmeyi dener. Bu insanlar, tam anlamıyla varoluşu yaşar. Bilinçaltına teslim olmaz, hayatının kontrolünü eline alır. Hislerine önem verir, sevgiyi tam anlamıyla yaşar, duygularını baskılamazlar. Gerektiğinde ağlar, gerektiğinde güler.

Birinci gruptaki insanlar için ahlak, din ve toplumun kurallarına dayalıdır. İkinci gruptaki insanlar için ahlak, vicdana dayalıdır.

Birinci gruptaki insanlar, geçmişe odaklı yaşar. İkinci gruptaki insanlar, şimdiki anın tadını çıkarır ve geleceğini inşa eder.

Siz hangisi olmak istiyorsunuz?

Tercih sizin.

Eğer ikinci grupta olmayı seçemiyorsanız en azından o gruptaki insanlara saygı göstermeyi deneyin.

Unutmayın ki, Hayatta herkes kendi tercihlerini yaşar.

Bu yazılar da ilginizi çekebilir


1 Yorum

  1. İkinci seçeneği isteyen ve hatta vicdan ehli ile giden,
    Lakin birçok zaman farkında kah olmadan kah çaresiz kah FITRAT evet FITRAT sebebiyle 1 ci seçeneğe dalmış, tıkanmış kişi ne yapar yapmalı sizce?
    Hakim olan Allah doğruyu söylerken….

YORUM YAP

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz