Çilek Kadınlarda Kalp Krizi Riskini Azaltıyor

0
227

Alternatif tıpta üzüm, kiraz, vişne, böğürtlen, yaban mersini ve çilek sayısız besinsel faydası ve iyileştirici özelliklerinden dolayı oldukça fazla değer görür. Yenebilir böğürtlen ve çilek, çok değerli mineral ve vitamin kaynaklarıdır. Bu besinlerle vücudumuzu iyileştirebilir, sağlığımızı koruyabilir ve birçok hastalıktan korunabiliriz. Çilekgiller aynı zamanda tanin, likopen, antosiyaninler açısından da zengindir, fakat daha çok içerdikleri yüksek orandaki kanser önleyici ve yaşlanmayı önleyici antioksidan ve polifenoller yüzünden kıymet görürler. Az miktarda da olsa bu meyveleri düzenli tüketmek, kanseri önlemek, oksidatif stresi yavaşlatmak ve vücut hücrelerimizin erken yaşlanmasını önlemek için en iyi ve en çok tavsiye edilen doğal yollardan biri olarak görülür. Çilekgillerin etkileri, dünya genelinde pek çok bilimsel grup tarafından yoğun bir şekilde üzerinde çalışılıyor. Konuyla ilgili araştırmalardan birinin bulguları yeni yayımlandı.

Harvard School of Public Health‘ten bir grup bilim adamı, özellikle uzun vadede kalp krizi riskini önemli oranda azaltmak için bütün kadınlara haftada en az üç kez çilek ve böğürtlen tüketmelerini tavsiye ediyorlar. Bilim adamları, 18 yılı aşkın bir sürede 25 ile 42 yaş arası yaklaşık 93.000 Amerikalı kadından aldıkları verileri analiz ettikten sonra sözü geçen sonuca vardılar. En fazla dikkati beslenmelerine ve yeme alışkanlıklarına verdiler. Sonucunda da çilek ve böğürtlen tüketimi ile daha düşük kalp krizi riski arasında bağlantı olduğunu buldular. Daha detaylı bir analiz, sözü geçen etkilerin çilekgillerde yüksek oranda besinsel flavonoid bulunmasından ötürü elde edildiğini gösterdi. Bu antioksidanların sağlığa faydaları çok olup kardiyovasküler sağlık desteği faydaları arasındaki en önemli ve en değerli olanlarından biridir.

Circulation adlı bilimsel bir dergide yayınlanan rapora göre, doğal antioksidanlarca zengin çilekgillerden makul oranda tüketerek kalp krizi riskini yüzde 32’ye kadar düşürmek mümkün. Bu sonuçlar, haftada en az üç kez çilekgillerden tüketenlerle ayda bir-iki kez tüketenlerin verilerinin karşılaştırılmasıyla elde edildi. Bunda, araştırmacılara göre, başka ne yediğimizin ve ne tür bir diyet uyguladığımızın öneminin olmaması da çok ilginç. Sağlıklı bir diyet uygulayan ve bir dolu organik meyve ve sebze tüketip çilekgillerden uzak duranların da kalp krizi riskinin düşük olmadığı raporlandı.

 

KaynakÖzgün
Avatar
Dünyanın değişimini engelleyen tek kişi sensin. Kendini değiştir, o zaman dünyanın da gözlerinin önünde değiştiğini göreceksin!

Bu yazılar da ilginizi çekebilir


YORUM YAP

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz