En Hızlı Enerji Kaynağı: Saf Meyve Suyu

0
1602

Meyve suyu (hayır, bakkallarda satılan şişe meyve sularından bahsetmiyorum, taze sıkılmış meyve suyundan bahsediyorum), saf meyve suyu kandaki şekerin hızla yükselmesi için en uygun besindir.

Ne çok insan vakit bulamadığı için yemek yemeyi erteler. Toplantı bitsin sonra yerim. Alışverişimi tamamlayayım, sonra yerim. Şu raporu bitireyim, sonra yerim. Acıkmaya başlamadan önce kan şekeri düşer. Zihin adım adım sağlıklı düşünebilme yetisini yitirir. Gerçekten yemek yemeye zaman bulamadığın durumlar vardır.

Böyle durumlarda yapmaman gereken, bir parça şekerli yiyecekle ya da fast food ile açlığını bastırmaya çalışmaktır. Bu tür besinler de kan şekerini yükseltir, ama içindeki zararlı maddeleri de bedenine benzin olarak sokmuş olursun.

Özellikle parlak ambalajlı şekerli yiyeceklerin içindeki kimyasal maddeler tek kelimeyle korkunç. Gelecekte insanların bu tür maddelerin yasal olduğuna bile inanmakta zorluk çekeceğini düşünüyorum.

Saf meyve suyu kan şekerini çabucak yükseltir. Meyve, glikoz ve früktoz şekeri ile doludur. Bu tür şeker beynin kullandığı enerji için kaliteli benzindir.

Birçok büfede taze meyve suyu gözümüzün önünde sıkılıyor. Bir toplantıya girmeden, bir müşteriyle buluşmadan önce bir bardak meyve suyu içtiğinde zihnin kaliteli gıdasını almış olarak performans gösterecektir. “Karnım aç, kafam çalışmıyor” durumunu çoğu insan yaşamıştır. İşte bunu engeller bir bardak meyve suyu. Meyve ve meyve suyu asitli olduğu için mideyi doğrudan geçerek, incebağırsağa gelir ve çabucak kana karışır.

Şimdi kötü haber: Kaliteli benzin de olsa meyve şekerinin verdiği enerji yarım saat sonra azalmaya başlar. Bir saat sonra hiçbir şey içmemiş gibi olursun. Ama bu yarım saat içinde çok şeyler başarırsın. Daha uzun süreceğini düşündüğün toplantılar için yanına ekstra meyve suyu alabilirsin.

KaynakNil Gün, 'Mutluluk Kitabı'
Avatar
Şifa, Doğa'dan gelir.

Bu yazılar da ilginizi çekebilir


YORUM YAP

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz