Fesleğen – Şifalı Bitkiler

0
1443

Latince ismi Ocimum basilicum olup ballıbabagiller ailesinin bir üyesidir. Reyhan olarak da bilinir. Akdeniz mutfağında sık kullanılan bir bitkidir. Tek yıllıktır, çok keskin ve güzel bir kokuya sahiptir. Mor ve yeşil yapraklı olan türleri en çok rastlananlardır. 20-30 santimetre boylanma yapar. Beyaz ya da pembe çiçekleri vardır. Tek yıllık otsu bir bitkidir.

Yetiştirilmesi

Bahar döneminde tohumlarını ekerseniz, yazın yeşil yapraklarıyla tanışırsınız. Güneşe bayılır. Geçirgen ve organik maddece zengin topraklarda sağlıklı gelişim gösterir. Bahçede yetiştiği gibi saksıda da sağlıklı büyür. Mutfağınıza yerleştireceğiniz bir saksı, size ileride lezzetli sofralar yaratmakta çok yardımcı olacak.

Faydaları

Fesleğen, yatıştırıcı ve idrar söktürücü bir bitkidir. Mide rahatsızlıklarına iyi gelir. Antimikrobiyal etkisi vardır. Hamilelikte, tek başına ve yüksek miktarda kullanmamak gerekir. İştah açar, antiseptiktir. Karaciğerin düzenli çalışmasını sağlar. Ayrıca, kokusunun sivrisinekleri kovduğu söylenir.

Nasıl Kullanılır?

Fesleğen, hoş kokulu, lezzetli bir baharattır. Taze olarak da kurutulmuş olarak da yemeklerde kullanılır. Sindirim sorunları için çayı tüketilebilir. 250 ml kaynar suya, 4-6 gram kurutulmuş yaprakları konur ve 10 dakika demlendikten sonra süzülüp içilir.

KaynakBitki Rehberi
Avatar
"Doğal bir şekilde yaşayacaksın ve neye ihtiyaç duyarsan onu bulacaksın."

Bu yazılar da ilginizi çekebilir


YORUM YAP

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz