Günde 4 Bardak Çay İçmek Felç Riskini Azaltıyor

0
377

Siyah, yeşil ya da beyaz çay olsun, bilinen tüm çay türlerinin birçok faydası bulunuyor, hem sağlıklı hem de tedavi edici özelliklere sahipler. Çayın en fazla doğal antioksidan ve flavonoid kaynağı olduğu, böylelikle her türden hücresel bozulmayı ve yaşlanmayı önlediği bilimsel olarak kanıtlanmıştır. Çay doğal bir idrar söktürücü olup kilo vermeye ve enerji seviyemizi yüksek tutmaya yardımcı bir şifadır. Son zamanlarda organik yeşil çayın Parkinson hastalığını ve benzer rahatsızlıkları önlemede mükemmel etkisi olduğu ortaya konmuştur. İşte bu nedenle çay modern yaşamda en sağlıklı 10 besin arasında yerini almıştır.

Çayın sağlığa etkilerini kanıtlayan kaç araştırma olduğunu söylemek zor. Bu araştırmalardan bir tanesini de Stokholm’deki Karolinska Institute’tan bir grup araştırmacı yaptı. Bu araştırma, düzenli siyah çay tüketimi ve felç riski arasında bir bağlantı olduğunu ortaya çıkardı. İsveçli araştırmacılara göre, günde 4 bardak siyah çay içmek, felç riskini azaltmaya yardımcı oluyor. İsveçli bilim adamları, siyah çayın en çok tüketilen çay türü olduğunu belirtirken yüksek kalitede siyah çay içmenin felç riskini yaklaşık yüzde 21 azalttığının da altını çiziyorlar. Bilim adamları, 4 bardaktan az tüketmenin iyi bir sonuç getirmeyeceğine ve beyinde kan pıhtısı oluşmasıyla ilgili koşulları engellemeye yardımcı olmayacağına inanıyorlar.

Raporlanan bu araştırma, oldukça geniş çaplı ve uzun süreli yürütülmüş bir bilimsel çalışmadır. Yediklerimizin felç riski üzerindeki etkilerini araştırmak için İsveçli araştırmacılar, 15 yıldan fazla süreliğine 75.000’den fazla kişiden elde ettikleri verileri analiz ettiler. Tüm katılımcılar çalışmaya gönüllü olarak katılmıştır ve araştırmanın hedefini biliyorlardı. Kendilerinden 1997’den bu yana diyetlerini ve yaşadıkları önemli sağlık durumlarını kaydetmeleri istendi. 2007 yılıyla beraber katılımcılardan yaklaşık 4.000’i felç geçirdi. Bilim adamları bu kişilerin diyetlerini ve diğer önemli felç riski faktörlerini incelediklerinde, siyah çay tüketiminin felç riskini azaltmaya yardımcı olduğunu gördüler. İsveçli bilim adamları günde 4 bardak siyah içmenin sigarayı bırakmaktan daha fazla pozitif etkisi olduğunu iddia ediyorlar.

KaynakÖzgün
Avatar
Dünyanın değişimini engelleyen tek kişi sensin. Kendini değiştir, o zaman dünyanın da gözlerinin önünde değiştiğini göreceksin!

Bu yazılar da ilginizi çekebilir


YORUM YAP

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz