Yeşil Çay – Şifalı Bitkiler

0
480

Latince ismi Camellia sinensis olup çaygiller ailesindendir. Anavatanı Çin ve Hindistan’dır. Günümüzde dünyanın birçok noktasında yetiştirilir. Türkiye’de Doğu Karadeniz Bölgesi’nde üretilir. Çayotu olarak da adlandırılır. Bu bitki çalı formludur. Yaklaşık 10 metreye kadar boylanma yapabilir. Ancak sağlıklı üretim için 1 metrede kalacak şekilde budama yapılır. Çiçeği beyaz ve tatlı kokuludur. Meyveleri ise üç gözlü yuvarlak kapsüller şeklindedir. Yeşil ve siyah çay aynı bitkiden hazırlanır. Fakat yapraklar farklı yollardan işlenir.

Yetiştirilmesi

Bu tropik ve subtropik bitki en sağlıklı olarak ılıman ve nemli iklimlerde yetiştirilir. Bir saksıda veya bahçede yetiştirebilirsiniz. Organik maddece zengin toprak sever. Toprak nemli kalacak şekilde sulama yapabilirsiniz. Bitkiyi elle toplamanız gerekir. Bu uygulama dikkat ve bilgi ister. Bitkinin üst bölümünde kalan yapraklar daha aromatiktir. Yaprak tomurcuğu ve bitişik olan iki taze yaprak toplanır.

Faydaları

Yeşil çayın rahatlatıcı bir etkisi vardır. Uyumadan önce tüketilmemelidir, uykusuzluk yapabilir.

Nasıl Kullanılır?

Siyah çay mayalanır, yeşil çay ise kavrulur veya hafif buharda tutulur. Çay demlenerek içilir. 1 çay kaşığı yeşil çay 1 bardak sıcak suya konulup 10 dakika bekletildikten sonra içilir.

KaynakBitki Rehberi
Avatar
"Doğal bir şekilde yaşayacaksın ve neye ihtiyaç duyarsan onu bulacaksın."

Bu yazılar da ilginizi çekebilir


YORUM YAP

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz