İnsan Hayatında Cinsellik

0
1982

Psikolojik beraberlik kadar cinsel beraberlik de romantik aşkın tanımlayıcı özelliklerinden biridir. Bununla birlikte, iki insan arasındaki cinsel ilişkinin anlamı çok az anlaşılmıştır. Cinselliğin insanlar için çok önemli olduğu açıktır. Cinsellik düşünerek harcanan saatler, cinsellikle ilgili uzun hayallerimiz, cinsellik hakkında okuduğumuz kitaplar, izlediğimiz filmler bunu kanıtlar. Yeryüzünde insanların cinsel eylemleri için kural yaratmamış hiçbir toplumun olmaması, cinselliğin ne kadar önemli olduğunun bir başka kanıtıdır. En ilkel kabileler bile, insanların cinsellik konusunda davranışlarını nasıl düzenleyeceklerini belirleyen kurallara sahiptir. Ahlak kuralları, özellikle dini kurallar, cinsel eylemle fazlasıyla ilgilidir. Bu yoğun ilginin açıklaması, bir noktaya kadar elbette cinselliğin üremeye yol açtığı gerçeğindedir. Ama bu açıklama, toplumsal ve dinsel kuralların, cinsel istek ve bunun dışavurumuyla niye bu kadar meşgul olduğunu açıklamaz.

Cinselliğin muazzam önemi, insanlara verdiği yoğun hazda yatar. Haz, insanlar için bir lüks değil, yoğun bir psikolojik ihtiyaçtır. Nasıl acı, ölümün ve başarısızlığın belirtisiyse, haz da en geniş anlamıyla hayatın bir besleyicisi, başarılı eylemin ödülüdür.

Yaşamak için harekete geçmeli, sürüp giden hayatın getirdiği değerleri elde etmek için çabalamalıyız. Hayatın bir değer olduğunu, yaşamaya ve adına mücadele vermeye değer bir şey olduğunu, neşe, mutluluk ve haz deneyimleri aracılığıyla anlarız. Hayatımızı zenginleştiren değerleri elde etmede başarılı olduğumuzda, sonuç hayattan zevk almak olur. Haz, başka bir psikolojik anlam da içerir. Haz, bize gerçeklerle başa çıkma, başarılı olma, değerler kazanma, kısacası yaşam deneyimi sunar. Haz deneyiminde saklı olan, “Kendimi kontrol edebiliyorum. Gerçeklerle şimdi hiçbir sorunum yok” diyebilmedir. Acının yetersizlik ve çaresizlik duygusu yaratması gibi, haz da kişisel yeterlilik duygusu yaratır.

KaynakNathaniel Branden, 'Aşkın Psikolojisi'
Avatar
Bilgeliği aramak bilgeliktir.

Bu yazılar da ilginizi çekebilir


YORUM YAP

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz