Mercanköşk – Şifalı Bitkiler

0
716

Latince ismi Origanum majorana olup ballıbabagiller ailesindendir. Anavatanı Portekiz’dir. Macuranotu ve merzengüş adlarıyla da bilinir. Akdeniz ülkeleri ve Kuzey Afrika’da yetiştirilir. Çok yıllık olan bu bitki, kış döneminde yapraklarını döker. Odunsu bir bitkidir. Saplarını çepeçevre saran yaprakları kadifemsi, küçük ve oval şeklindedir. Beyaz ve pembe tonlarında olan çiçekleri yaz boyunca dallarında açar.

Yetiştirilmesi

Bitki, sonbaharında ortasında çiçekliyken toplanır. Toplanan sap ve yapraklar kurutulduktan sonra bitkisel ilaç olarak mutfakta kullanabilirsiniz. Taze çiçeklerinden yağ çıkartılır. Bu yağın oldukça kalıcı ve hoş bir kokusu vardır. Bu bitkiyi tohumdan yetiştirebilirsiniz. İlkbahar döneminde sıcak ve güneşli bir alanda ekim işlemini yapabilirsiniz. Geçirgen, organik maddece zengin ve alkali veya nötr toprakta yetiştirebilirsiniz.

Faydaları

Karın şişkinlikleri, bağırsak gazları, mide problemleri karşısında kullanabilirsiniz.

Nasıl Kullanılır?

Bir bardak kaynamış suya 1-2 çay kaşığı kurutulmuş bitkiyi suda 15 dakika beklettikten sonra süzülür. Günde üç kez içebilirsiniz. Ayrıca eklem ve kas ağrıları tedavisinde uçucu yağ olarak kullanabilirsiniz.

KaynakBitki Rehberi
Avatar
"Doğal bir şekilde yaşayacaksın ve neye ihtiyaç duyarsan onu bulacaksın."

Bu yazılar da ilginizi çekebilir


YORUM YAP

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz