Mineralli Sıcak Su Kaynakları

0
491

Çok eski zamanlardan beri Asya’da olduğu kadar, Batı dünyasında da doğal sıcak su kaynaklarındaki buharlı mineralli su banyoları vücudu gevşetmek, temizlemek ve iyileştirmek için kullanılagelmiştir. Günümüzde bu eski adet, sıradağlarında birçok doğal sıcak su kaynağı bulunan Japonya, Kore ve Tayvan gibi Doğu Asya ülkelerinde hala uygulanmaktadır. Japonya’da dağlık Kyushu Adası’nda sıcak su spa merkezlerinin yanı sıra geleneksel konforuyla büyüleyici eski Japon otelleri de bulunur. Kore’de güney ve doğu kıyı şeridi boyunca dağlarda sayısız spa merkezi vardır ve Tayvan’da ise tüm adada kuzeydeki çok gelişmiş geleneksel Peitou spa sayfiyelerinden orta dağlık ve güneydoğu kıyı kesimlerindeki kırsal açık hava spa merkezlerine kadar, yüzden fazla sıcak su kaynağı tüter. Bu sıcak su kaynaklarının bir bölümü sağlık spa merkezi olarak işletilirken, diğerleri yüzyıllardır kıyıda köşede kalmıştır.

Bu sıcak su kaynaklarının birçoğu engebeli dağlarda bulunduğu için genelde yakınlarında şelaleler vardır ve bu yüzden, dökülen suyun iyileştirici gücünden bahsetmeden geçmeyelim. Şelaleler güçlü, nabız gibi atan ve metrelerce yayılan enerji alanları üretirler ve eğer bir kişi sessizce bir şelalenin kenarında oturursa, bu titreşim alanı o kişinin enerji sistemlerini temizleyip tekrar dengeleyecektir. Büyük bir şelalenin yanında sessizce oturup zihinsel sükunet ve fiziksel gevşeme durumuna ulaşmak, kişinin enerji alanındaki tıkanmaları hızla açar ve dengesizlikleri düzeltir ve bu da peşi sıra sinir ve endokrin sistemlerinin temizlenme ve iyileşme tepkilerini harekete geçirir. Buna ek olarak, şelalenin etrafındaki hava da negatif iyon bakımından zengindir. Bu havayı solumak, kanı negatif iyon enerjisi ile doyurur; bu enerji güçlü antioksidan etkisiyle serbest radikalleri yok eder, kandaki, dokulardaki ve hücrelerdeki toksinleri nötrleştirir. Bu detoks etkisi çok hızlıdır ve vücuttaki en derin dokulara bile ulaşır. Hidroterapinin bu şekli, hem fiziksel ve enerjik düzeyler açısından işlevseldir, hem de herhangi bir detoks programına destek olarak kullanılabilir. Aslında, bir şelalenin yanında “hiçbir şey yapmadan” oturmak eski bir Taoist meditasyon tekniğidir ve böylece meditasyon, hidroterapi ile birleştirilip her ikisinden daha zengin bir harman oluşturulabilir.

KaynakDaniel Reid, 'Detoks'
Avatar
Dünyanın değişimini engelleyen tek kişi sensin. Kendini değiştir, o zaman dünyanın da gözlerinin önünde değiştiğini göreceksin!

Bu yazılar da ilginizi çekebilir


YORUM YAP

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz