Ömrü Uzatan Meyve: Kayısı

1
7275

Bu güneş saçan meyve, modern çağda sağlıklı yaşam tarzını benimsemiş kişilerin en sevdiği ve en sağlıklı yiyecekler arasına girmiştir. Bu doğal şifanın sayısız tedavi edici özelliği arasında kabızlığı, çeşitli cilt sorunlarını, kas gerilmesini, kulak ağrısını, hazımsızlığı ve daha pek çok rahatsızlığı iyileştirmesi başta gelir. Kayısı Vitamin A, B2, B3 ve C kadar faydalı doğal şekerlerce de zengindir. Bu meyve, biraz asidik yapıda olup suyunu çıkarmaktansa başka şeylerle karıştırmaya daha uygundur. Çok düşük kalorilidir, fakat bol miktarda sağlıklı besin maddesine sahiptir.

Pakistan’ın yüksek dağlık bir kesiminde, yaklaşık 15,000 nüfuslu büyük bir köy varmış. Etnologlar, bütün bu dağlık yer insanının çok sağlıklı ve aktif olduğunu; en gelişmiş şehirlerde yaşayan modern insanların çoğundan çok daha uzun yaşadıklarını keşfetmişler. Elbette, temiz dağ havası gibi faktörler uzun ömürde çok önemli bir rol oynuyor. Fakat etnologlar, bu insanların beslenmelerinin %60’ını taze veya kuru kayısının oluşturduğunu, tahıl ve sebzelerin de tamamlayıcı olduğunu gördüler. Bilim insanları kayısının uzun ömür ve sağlıkla bağlantılı başta gelen meyvelerden olduğuna artık eminler, çünkü kayısı diğer meyvelere kıyasla 10 kere daha fazla magnezyum içeriyor. Ayrıca, kayısı cilt bakımındaki temel yağlardan biri olan kayısı çekirdeği yağını üretmek için de kullanılıyor.

İster taze ister kuru olsun düzenli olarak kayısı tüketmenin sayısız faydası bulunuyor. Efsane hekim ve şifacı İbn-i Sina, bu mucizevi meyvenin tedavi edici özelliklerini “Tıbbın Kanunu” adlı ünlü kitabında yazmıştı. Aşağıda kayısının sağlığa faydalarından bir kısmını sizler için sıraladık:

  • Kayısı suyu, kalsiyum ve demir bileşenlerinin mükemmel kaynağıdır. İşte bu nedenle hamile kadınlara ve küçük çocuklara çokça tavsiye edilir. %100 kayısı suyundan bir bardak içmek, günlük karoten ihtiyacımızı karşılamaya yeter. Ayrıca suyunu içmek meyve olarak yemekten çok daha kolay hazmedilir.
  • Kayısı meyvesi, anemi hastalığı olan insanlara da çok faydalıdır. Sadece 100 gram taze kayısı yemek, kan akışı üzerinde 250 gram taze karaciğer yemekle aynı etkiyi yapar.
  • Günde 100-150 gram kuru kayısı, şifalı doğal meyve olarak, tüm çocuklara ve yaşlılara tavsiye edilir.
  • Özellikle kuru kayısı, özellikle aritmi (kalp atım düzensizliği) gibi kalple ilgili sorunlardan şikayetçi insanlar için gerekli olan potasyum karbonatça zengindir.
  • Kayısının sağlığa faydaları arasında, yüksek oranda magnezyum ve fosfor içermesinden dolayı, beyin fonksiyonlarını iyileştirmesi de yer alır.
  • Magnezyum, ayrıca tansiyonu çok etkili bir şekilde normale getirmeye yardımcı olabilir.
  • Görme gücümüzdeki olumlu etkileri, bu meyvenin bir başka sağlık faydasıdır. Kayısı iyi oranda A vitamini içerdiğinden görme gücünü iyileştirmeye yardımcı olur.
  • Kayısı suyu, midedeki artan ekşimeyi geçirmek için olduğu gibi kolit (kalınbağırsak iltihabı), flatulans (şişkinlik) ve bakteriyel dengesizlik belirtilerini gidermek için de kullanılabilir.
  • Sindirim sistemi sorunları ile bağlantılı ağrıları rahatlatmak için özel bir tür kayısı çayı içilmesi önerilmektedir.
  • Son olarak, kayısı muhteşem bir idrar söktürücüdür ve bu özelliğinden en fazla faydayı sağlamak için günde 6-7 kez bir bardak kayısı suyu içilmesi tavsiye ediliyor.
KaynakÖzgün
Avatar
Dünyanın değişimini engelleyen tek kişi sensin. Kendini değiştir, o zaman dünyanın da gözlerinin önünde değiştiğini göreceksin!

Bu yazılar da ilginizi çekebilir


1 Yorum

YORUM YAP

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz