Bitki Bazlı Protein Kaynakları

0
608

Vücudumuzun işlevini yerine getirebilmesi için bazu proteinlere ihtiyacı vardır. Protein, nörotransmitter aktiviteyi hızlandırır, kaslarımızı onarır, metabolizmayı çalıştırır ve sindirim işleminin düzgün şekilde yerine getirilmesine yardımcı olur. Onları öğünlerimize dahil etmek oldukça kolaydır.
Vegan beslenmede proteinin nereden alındığı sıklıkla merak konusu olmuştur.
Protein tozlarını son zamanlarda yemeklere çok fazla dahil etmeye başladık, fakat toz dışında direkt olarak da bitkilerden basit bir şekilde alabiliriz.

Sabahları protein açısından zengin bir smoothie hazırlayarak sağlığınıza yatırım yapabilirsiniz. Bu güne güçlü, tokluk ve enerji ile başlamak için harika bir yoldur.

En iyi bitkisel protein kaynaklarını aşağıda sıraladım.
(USDA besin veri tabanı yoluyla alınan beslenme verilerine göre protein oranıdır.)

Kale

100 gram kale 4.3 gr protein içerir. Kale de lif bakımından da zengindir , bir portakaldan daha fazla C vitamini sağlıyor. Ayrıca antioksidan ve  Vitamin A’da yüksektir. A vitamini ve C’nin kombinasyonu vücutta hesaba katılması gereken bir kuvvettir.

Bitki Bazlı Protein Kaynakları 1

Quinoa

12 gram protein elde etmek için, öğününüze yarım fincan pişmiş bütün kinoa ekleyin. Orman meyveleri veya yeşil elma ve kivi ile kolayca birleştirerek güzel bir tat elde edebilirsiniz.

Bitki Bazlı Protein Kaynakları 2

Ispanak

1 demet ıspanak (340 gr.), 10 gram protein içerir. Ispanaktaki protein çok yüksektir, aynı zamanda magnezyum ve potasyum da yüksektir. Ispanakta bulunan magnezyum, kas ve kemik sağlığını, ayrıca enerji ve düzgünlüğü de destekliyor. Yulaf ezmesi ile karıştırılarak kolayca smoothie’lerinize  ekleyebilirsiniz.

Bitki Bazlı Protein Kaynakları 3

Fındık

Fındık, 1/2 fincan başına 10 gram protein içeren iyi bilinen bir protein kaynağıdır. Lezzetli bir karışım elde etmek için biraz kakao ve kiraz ile karıştırabilirsiniz.

Bitki Bazlı Protein Kaynakları 4

Spirulina

3 çorba kaşığı spirulinada 12 gram protein bulunur. Diğer tahıl veya meyveler ile kolayca birleştirilebilir. En iyi kombinasyonları elde etmek için yeşil elma ve ananas ile karıştırın.

Bitki Bazlı Protein Kaynakları 5

Edamame

1/2 fincan edamame 13 gram protein içerir, protein açısından en zengin bitkisel gıdaların başında gelir. Limon suyu ve jalapeno ile karıştırarak harika bir smoothie’nin tadını çıkarabilirsiniz.

Bitki Bazlı Protein Kaynakları 6

Chia tohumu

2 yemek kaşığı chia tohumları 5 gram protein içeriyor. 12 gram protein elde etmek için badem veya fıstık ezmesi ile aynı oranda karıştırabilirsiniz.

Bitki Bazlı Protein Kaynakları 7

Keten tohumu

3 çorba kaşığı keten tohumu 8 gram protein içerir. Keten tohumu faydaları çok fazladır; sindirim seviyesini iyileştirmenize, saglıklı parlak bir cilt elde etmenize, kolestrolü düşürmenize, şeker arzusunu azaltmanıza, hormonları dengelemenize yardımcı olabilir.

Bitki Bazlı Protein Kaynakları 8

Yulaf

Günlük diyetinize bir tutam yulaf eklenmesi, biraz daha fazla protein elde etmenin bir yoludur. Genellikle, işlenmiş yulaflar ne kadar az protein içerdiklerini gösterir. 1/2 fincan yulaf ezmesi 3,5 gram protein içeriyor. Ne çeşit bir olursa olsun, yulaf, gün boyunca protein ihtiyacınızın yüzde 10 ila 14’ünü verebilir.

Bitki Bazlı Protein Kaynakları 9

PAYLAŞ
gurmevegan
Başlangıçta kendi için hazırladığı online vegan yemek tarifleri defteri düşüncesinden yola çıkarak bir sayfa oluşturdu. 2017 başında tüm vegan ve vegan olmayı düşünenlere ilham olması için gurmevegan.com 'u paylaşıma açtı. İsveç, italyan ve türk mutfağı başta olmak üzere dünya mutfağının vegan versiyonlarını yaratıcı bir şekilde tabağa taşıyarak, bitki bazlı beslenmeye davet ediyor!

Bu yazılar da ilginizi çekebilir


CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here