Organik Domates Depresyonu Önlemeye Yardımcı Oluyor

1
690

Organik domates, en sağlıklı doğal gıdalar arasında yer alır. Likopen dolu organik domates, çoğu kanser türüne karşı muazzam bir doğal korunma sağlar. Aynı özellik sadece taze organik domatesler için değil, aynı zamanda pişmiş domatesler için de geçerlidir, diyor Portsmouth Üniversitesi’nden uzmanlar. Eastern Finland Üniversitesi’ndeki Kamu Sağlığı ve Klinik Beslenme Enstitüsü’nden bir grup uzman tarafından yapılan son bir araştırmanın bulgularına göre ise, makul miktarda günlük domates tüketimi, özellikle erkeklerde, felç riskini azaltıyor. Yüksek dozdaki likopenle kötü kolesterol, felç ve diğer ciddi kardiyovasküler hastalık riskinin daha düşük olması ilişkili çıkıyor. Organik domatesin hepimize faydasının çokluğuna bilimsel kanıt sunan bir dolu çalışma ve araştırma bulunuyor.

Organik domateslerin daha ilginç bir başka özelliği de bu hafta başlarında bilim insanları tarafından bulundu ve raporlandı. Japonya ve Çin’den bir grup bilim insanı, depresyonu önlemede mükemmel bir doğal reçete olarak haftada 2-6 kez organik domates tüketilmesini tavsiye ediyor. Depresyon riskini düşüren aynı özelliklerde bir başka taze organik meyve veya sebze araştırma boyunca tespit edilemedi. Bu şekilde, organik domatesler depresyon için verilen diğer pek çok bitkisel reçeteler arasında yerlerini alabilirler.

Yaşlanma, sağlığın bozulması ve yalnızlık problemleri yüzünden depresyona girmeye meyilli olmalarından ötürü seçilen 1,000’in üzerinde yaşlı insandan, kadın ve erkek, toplanan verilerin analiz edilmesinden sonra bahsi geçen sonuca varıldı. Haftada 4-6 kez organik domates tüketen katılımcılar daha az depresif hissettiklerini ve iyimser düşüncelerden keyif aldıklarını belirttiler ve bilim insanları organik domatesin bu şekilde tüketiminin yüzde 46 oranında depresyon riskini azalttığını ileri sürdüler. Domateslerin yanında, balkabağı, soğan, lahana gibi organik gıdaların tüketimini de analiz edildi ve sadece domatesin depresyonu önlemek ve bu yaşamdan sonuna kadar keyif almak için yeni doğal yolların arayışında olan birçok modern insan tarafından kullanılabilecek benzersiz doğal etkileri olduğu tespit edildi.

“Journal of Affective Disorder” adlı dergide yayınlanan bu araştırmanın görevlilerinden ve raporu kaleme alanlardan biri olan Çin’in Tianjin Medical Üniversitesi’nden Dr. Kaijun Niu’ya göre, organik domateslerin keşfedilen etkileri bu doğal gıdadaki likopenin yüksek dozda bulunmasına bağlanmalıdır. Bu bileşenlerin insanların sadece bedensel değil, aynı zamanda ruh sağlıkları üzerinde de olumlu etkilerinin olduğu görülüyor. Likopenin ayrıca sağlıklı beyin hücreleri üzerinde oksidatif stresi azaltarak, bu şekilde beyin fonksiyonumuzu ayarlayarak ve depresyon ve diğer pek çok psikolojik hastalığı önleyerek olumlu etki yaptığını söylüyor uzmanlar.  Bu hipotez, likopen bulunmayan veya bu doğal bileşenden çok az miktara sahip sağlıklı vejetaryenlerde de benzer etkilerin yokluğu ile teyit edilmiştir.

Dr. Niu, bazı kişilerde günlük organik domates tüketiminin, depresyona girmede bir rol oynayan diğer faktörlere bağlı olarak, yüzde 50’ye kadar bir oranda depresyon riskini azaltabileceğini söylüyor. İngiltere’de şu an her beş kişiden birinin depresyonun oldukça ağır hallerinden muzdarip olduğu tahmin ediliyor. Gençler ve yaşlanan kişiler, fazladan ve yaşlarıyla ilgili zorluklarla yüzleşmek durumunda olduklarından, en fazla risk altında. “Bu sonuçlar, domates açısından zengin bir diyetin depresyon semptomlarını önlemede faydalı bir etkisi olabileceğini ortaya koyuyor”, diyor Dr. Niu.

KaynakÖzgün
Avatar
Midelerimizi hayvan mezarlığı yapmayalım!

Bu yazılar da ilginizi çekebilir


YORUM YAP

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz